Českem se šíří e-maily od falešných exekutorů. Skutečná výzva se dlužníkům posílá ale jen v dopise

Českem se šíří další vlna falešných e-mailů od exekutora. V textu požaduje zaplacení více než 11 tisíc korun, jinak prý přistoupí k exekuci majetku. Věc už šetří policie, která už ale podobný případ musela v minulosti odložit. Exekutorská komora upozorňuje, že výzvy dlužníkům posílá jen písemně v dopisech do vlastních rukou. E-maily s exekuční výzvou jsou tedy podezřelé. I tak na falešné vzkazy reagují stovky lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Česká televize

„Máme přetížené linky, volají nám desítky, možná stovky lidí s tím, že obdrželi e-mail. Většinou se brání, že nic nedluží. Vysvětlujeme, že e-mail posílá někdo s úmyslem rozeslat virus,“ popisuje Radiožurnálu reakci lidí na falešné e-maily plzeňský exekutor Jiří Prošek. Právě jeho jméno se totiž v textu objevuje. Stejně jako částka přes 11 tisíc korun, kterou má adresát zaplatit.

Páry loni uzavřely rekordní počet předmanželských smluv. Poprvé v historii jich bylo přes 10 tisíc

Číst článek

Prošek neví, proč se ve falešných e-mailech objevilo právě jeho jméno, účet s neplatným kódem banky není jeho. „E-mail obsahuje řadu nesrovnalostí, je tam nesprávná adresa, neexistující IČO, neexistující číslo účtu, nesmyslná banka. A kromě toho je rozesílán z nějakých japonských adres.“

Podvodné e-maily přišly tisícovkám lidí. Pokud navíc příjemce otevře přílohu, vir se rozešle všem kontaktům v adresáři.

Jak říká Martina Houšková z Exekutorské komory, exekutorské úřady posílají výzvy k zaplacení dluhu písemně, a ne e-mailem. „Exekuční příkaz musí být vyhotoven písemně a doručen účastníkům řízení do vlastních rukou, musí obsahovat označení soudního exekutora, exekučního soudu, exekučního titulu, účastníků řízení, vymáhané povinnosti a zvolený způsob exekuce. Vedle toho obsahuje poučení o dovolání a podpis exekutora.“

V minulosti se už podobné falešné výzvy od exekutorů objevily. Exekutorská komora kvůli nim podala například v roce 2014 hromadné trestní oznámení. Policie ale případ musela odložit.

„Podle informací, které v tuto chvíli máme, Policie České republiky nezjistila původce těchto e-mailů a případ odložila,“ dodává Houšková. Nové trestní oznámení dostala policie loni v listopadu.

„V současné chvíli kriminalisté prověřují veškeré okolnosti, ale objasnění případů takzvané kyberkriminality je velice složité. V případě, že někomu přijde výzva o zaslání peněz, měl by si dotyčný ověřit, zda je e-mail pravdivý. Pokud ne, měl by se obrátit na policii,“ říká Martina Korandová z Policejního ředitelství Plzeňského kraje. Falešný e-mail jde často poznat podle odesílatele. Může jít o zahraniční adresu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme