Českem se žene silný vítr, shazuje stromy a větve

Česko zasáhl velmi silný vítr. Na Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 198 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Výstraha před větrem platí až do podvečerních hodin. Turisté by měli omezit túry na horách a nevydávat se na hřebeny. Varování platí i pro řidiče, kteří se můžou setkat s polámanými větvemi a stromy na silnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky vichřice na Mladoboleslavsku | Foto: Jana Huzilová

Silný vítr ráno zaměstnal hasiče na severu Čech. V Ústeckém kraji zajišťovali například padající plechy z opravované střechy paneláku v Chomutově.

Na Lounsku u Hořetic uklízeli strom na silnici, k podobné události vyjeli i v Braňanech na Mostecku. Kvůli popadaným stromům a větvím zasahovali hasiči také na Jablonecku, Semilsku a Českolipsku.

Přes padesát výjezdů evidují jihočeští hasiči, kteří od rána odstraňují následky větrné smrště. Nejvíce práce mají na Českokrumlovsku a Táborsku. Na Šumavě kvůli popadaným stromům nejezdily na některých tratích vlaky.

„Pořád se jedná o odstraňování stromů z komunikací, ať z vozovek, nebo ze železnice. Nic jiného v souvislosti s tím větrem neřešíme, žádné střechy nám to naštěstí nebere,“ uvedl Jiří Hošna z operačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Správa Národního parku Šumava varuje kvůli padajícím stromům před vstupem do lesů.

„Lámou se jak souše, tak i zelené, vzrostlé stromy. Čili nebezpečí v lese stále trvá. My opravdu vyzýváme návštěvníky, aby do lesa nechodili, je to opravdu hlavně o jejich zdraví, o jejich životech,“ říká mluvčí parku Jan Dvořák.

Na Vysočině silný vítr nejen láme stromy, ale i trhá plechy ze střech. Řidiči měli od rána problémy třeba na cestách u Chotěboře, Obrataně a u Brtnice. Ve Větrném Jeníkově se utrhla krytina hospodářské budovy a plechy volně poletovali po obci. Krajští hasiči mají za dopoledne víc zásahů, než jindy za celý den.

„Od 7. hodiny ranní do 11. hodiny dopoledne se hasiči v kraji téměř nezastavili, zasahovali už u tří desítek událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji jsme odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu,“ potvrzuje mluvčí hasičů Petra Musilová.

Podle meteorologa Jana Šrámka bude větrno i v následujících dnech. „Vítr bude o něco slabší, ale není vyloučeno, že podobně silný vítr, jako máme teď, dorazí do České republiky znovu v noci ze čtvrtka na pátek,“ řekl Šrámek Českému rozhlasu.

Jan Kopřiva, Tomáš Šácha, mta, Kristina Lamperová, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme