Českému filmu možná přilepší televize a půjčovny

Českému filmu mají kromě kin přispívat také televize a prodejny i půjčovny videokazet. Předpokládá to novela zákona o kinematografii, kterou dnes sněmovna schválila v prvním čtení. Změna má do Fondu české kinematografie přinést 280 milionů korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Dostál | Foto: Stanislav Zbyněk

Předloha počítá s tím, že soukromé i veřejnoprávní televize by do Fondu měly odvádět tři procenta příjmu z reklamy. Novela také zavádí tříprocentní daň z půjčování videokazet a DVD nosičů, což by jejich ceny zřejmě zvedlo.

Vůči těmto subjektům argumentuje ministr kultury Pavel Dostál principem solidarity. "Při své podnikatelské činnosti jednoznačně využívají filmového díla provozovatelé půjčoven a prodejen nosičů, jakož i provozovatelé televizního vysílání," tvrdí Dostál.

Novelou zákona se bude zabývat výbor pro vědu a vzdělání. Poslanci o ní budou hlasovat za několik měsíců. Česká televize již dříve označila tento požadavek za nesystémový, Nova za diskriminační a Prima přímo za absurdní. Výhrady má také opoziční ODS.

Například poslankyně Kateřina Dostálová upozornila na neprůhlednost rozdělování peněz. "V minulosti jsme byli svědky takového excesu, kdy si jak předseda Státního fondu kinematografie, tak místopředseda velkou část těchto prostředků rozdělili na své vlastní projekty."

Dostál uvedl, že i kdyby novela uspěla, zůstane podpora domácího filmu v České republice pod průměrem srovnatelných zemí. Poznamenal také, že finanční bídu, s níž se česká kinematografie potýká, zavinili politici v 90. letech, kdy odstátnili tuzemský film "způsobem vskutku nevídaným".

Dosud byl jedním z hlavních příjmů fondu korunový poplatek, který je součástí každé vstupenky v kině. Poplatek má teď být zvýšen na hodnotu tří procent z ceny každého lístku, což například vstup do pražského multiplexu prodraží o pět korun

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme