Česko a Bělorusko si navzájem vypověděly diplomaty

České ministerstvo zahraničí vypovědělo z Česka běloruskou diplomatku. Reagovalo tak na to, že běloruské úřady zadržely na několik hodin a pak vyhostily ze země našeho diplomata Pavla Křivohlavého. Minská policie ho obvinila z ohrožování mravního vývoje mládeže a podávání alkoholu nezletilým. České ministerstvo zahraničí se nedomnívá, že se Křivohlavý dopustil trestného činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Černínského paláce Vít Kolář, naše strana si už na chování běloruských úřadů stěžovala.

"V dopoledních hodinách byl předvolán na ministerstvo zahraničních věcí vedoucí zastupitelského úřadu Běloruské republiky. Bylo mu sděleno, že Česká republika vyjadřuje protest proti zadržení českého diplomata v Minsku. Dále bylo apelováno na to, aby běloruská strana dodržovala mezinárodní úmluvy a Vídeňskou úmluvu."

Běloruská státní televize večer mimořádně zařadila zhruba 15minutový pořad, věnovaný jak případu českého diplomata Pavla Křivohlavého, tak postoji České republiky vůči Bělorusku. Ve svém večerním zpravodajství televize citovala mluvčího ministerstva zahraničí Andreje Savinnych. Ten uvedl, že běloruská policie získala nezvratné důkazy o tom, že Pavel Křivohlavý porušil paragrafy 173 a 169 trestního zákona. První se týká podávání alkoholu mladistvým a druhý narušování mravního vývoje osob mladších než 16 let.

K incidentu došlo ve středu večer v jedné z minských restaurací, kde český diplomat večeřel se 17letým běloruským studentem a dalšími osobami. Do podniku vstoupila policie a pracovníka českého velvyslanectví odvedla na úřadovnu, po několika hodinách výslechu ho ale propustila.

Celou akci natáčel policejní kameraman. Ze záběrů není patrné, že by Křivohlavý mladíkovi alkohol nabízel a rovněž věk běloruského studenta by neměl být důvodem k trestnímu stíhání. Policie ale vyšetřuje i další údajné případy českého diplomata.

Martin Dorazín, Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme