Česko a Polsko se propojily historicky prvním vysokotlakým plynovodem

Premiéři obou zemí, Petr Nečas a Donald Tusk, dnes otevřeli první vysokotlaký plynovod STORK, který u Chotěbuzi protíná státní hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba plynovodu | Foto: Eva Holá

Přínos plynovodu je hlavně v tom, že jde o první plnohodnotné spojení Polska a Česka širokým potrubím. Jeho význam ale není jen obchodní, ale také strategický. Je to totiž první vlaštovka v nutném a plánovaném propojení severní a jižní části Evropy.

Obě země mohou využívat zásoby navzájem. Z počátku plyn poteče pouze na jih Polska, do Horního Slezska, ale později se počítá s oběma směry. Zájmem obou stran je stabilita dodávek strategické suroviny.

Při otevírání nového plynovodu zmínil premiér Nečas například známou krizi v dodávce plynu před dvěma lety. Nový terminál může totiž v případě výpadku ruského plynu částečně nahradit dodávky nejen pro Polsko a Českou republiku, ale i pro další země.

Plynovod, který byl částečně financován z Fondu obnovy evropské infrastruktury při Evropské unii, je dlouhý více než 30 kilometrů, přičemž na české straně měří 10 kilometrů.

Martin Knitl, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme