Česko a Polsko se společně obrátí na Británii kvůli reformám v EU

Česká republika a Polsko vyzvou Velkou Británii k co nejrychlejšímu zveřejnění jejích záměrů ekonomických reforem v Evropské unii a k přípravě unijního rozpočtu na léta 2007 až 2013. Shodli se na tom premiéři Jiří Paroubek a Marek Belka, který do Prahy přijel na pracovní návštěvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Marek Belka | Zdroj: ČTK

Marek Belka bude společný česko-polský postoj ohledně výhledu rozpočtu Evropské unie a jejích vnitřních reforem tlumočit britskému premiérovi Tonymu Blairovi, jakožto šéfovi země, která právě Unii předsedá.

Polský premiér uvedl, že nové členské země jsou pro reformy. Není třeba je k zavedení reforem přemlouvat a postrkovat, protože mají své zkušenosti se systémovými reformami. Diskuse o nich se chtějí aktivně účastnit. "Stojíme pevnýma nohama na zemi. Zdůrazňujeme, že Evropská unie potřebuje najít kompromis v otázce budoucího rozpočtu a musí jej nalézt rychle."

Marek Belka také reagoval na gesto, které hodlá česká vláda udělat vůči německým antifašistům vysídleným po 2. světové válce z Československa. Připomněl, že Polsko má sice podobný, ale přece jen odlišný problém s vysídlenci. Chystané gesto ale polský premiér ocenil.

"Zdá se mi, že gesto pana premiéra Paroubka je gestem odvážným i velmi lidsky cenným a potřebným pro budoucnost," řekl premiér Belka.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme