Česko a Slovensko o romské migraci

Na fungování společné komise pro romskou migraci se mají dnes v Praze dohodnout vicepremiéři Petr Mareš a Pál Csáky. Jde o výměnu informací a podle Petra Mareše tak bude mít i Česko k dispozici údaje o náladách ve slovenských romských osadách. "Česká republika má velký zájem na tom, abychom byli informováni nikoli pouze o tom kolik občanů romského původu přichází do České reoubliky, ale především o tom, jak se vyvíjí situace na těch místech, ze kterých přicházejí."

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava

Bratislava | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Společně chtějí vlády Česka a Slovenska vyřešit problém nelegální migrace slovenských Romů. Petr Mareš a Pál Csáky jsou oba šéfy pracovních skupin, které kvůli romské migraci fungují u nás i na Slovensku. Zatím jde o to, jak nejlépe práci obou týmů skloubit. Příliv slovenských Romů totiž podle Petra Mareše není v poslední době nijak alarmující. "My tam zatím žádný dramatický vývoj v této oblasti zaznamenaný nemáme. Ty počty slovenských občanů, s největší pravděpodobností romského původu, které přicházejí na území České republiky, zatím nejsou takové, abychom museli vyhlašovat nějaký zvláštní stav pohotovosti."

Jak potvrzuje zmocněnkyně slovenské vlády pro romské komunity Klára Orgovánová, průzkum na Slovensku už probíhá. "Pod záštitou mého úřadu probíhá monitoring v romských osadách, lokalitách, které hodnotíme jako romské osady, který rpavděpodobně bude koncem roku ukončen. A budeme mít přehled o mnohých ukazatelech, které budou sloužit i k hodnocení migrace."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme