Česko a USA podepíší smlouvu o radaru 8. července

Už příští úterý podepíše naše republika první smlouvu k americké radarové základně ve vojenském újezdu Brdy. Vicepremiér Jiří Čunek to prozradil po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu. Potvrdil tím datum návštěvy americké ministryně Condoleezy Riceové v Česku. Náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek je zatím ohledně termínu návštěvy ministryně opatrnější. Podle něj datum ještě není striktně dané.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová

Condoleeza Riceová | Foto: Alexandr Pícha

Jiří Čunek je ale pevně přesvědčený: "Já si myslím, že už je to jasné, 8. července. Ano, definitivně na 8. července je stanovený den podpisu smlouvy, tedy té jedné smlouvy, ne SOFA."

K podpisu se ministrům zahraničí obou zemí předloží hlavní česko-americká smlouva o vybudování radarové základny ve vojenském prostoru v Brdech. Česká vláda to schválila už 21. května. Ve zmíněné doplňkové dohodě SOFA zbývá vyřešit ještě poslední problém, který se týká daní. Smlouva upravuje podmínky pobytu amerických vojáků na českém území. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry by pak ratifikace smluv v českém parlamentu mohla odstartovat v srpnu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců.

Druhá část amerického protiraketového štítu na evropském území - a to samotné rakety - má být v sousedním Polsku. USA podle všeho v uplynulých dnech předložily poslední nabídku pomoci s modernizací polské armády. Také ve Varšavě se čeká stvrzení dohod už příští týden.

Vicepremiér Jiří Čunek vývoj u našich sousedů přivítal: "Přeci jenom jsou to dvojstranné vztahy. My jsme je povýšili na mnohostranné tím, že jsme chtěli zařadit radar do součinnosti Severoatlantické aliance. Je dobře, že Poláci se k této věci začínají stavět pozitivně. Nicméně není to pro nás bezpodmínečně zásadní."

Naše republika příští týden pravděpodobně uzavře s USA také rámcovou dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci. Českým vědcům i firmám by měla přinést nové šance, včetně zapojení do výzkumu špičkových technologií. Takovou dohodu zatím Američané uzavřeli jen s několika zeměmi, například s Británií, Austrálií nebo Japonskem.

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme