Česko stáhne diplomaty z ambasády v Kábulu. Evakuuje i tlumočníky pomáhající české armádě

Česká republika z Afghánistánu evakuuje kromě českých diplomatů i místní síly, které na kábulském velvyslanectví pracovaly, a to včetně jejich rodin. Od Tálibánu by jim hrozila smrt. Česko přemístí ty spolupracovníky pomáhající české armádě, kteří o to požádali.

Praha/Kábul (Aktualizováno: 23:05 14. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodlo o evakuaci zaměstnanců české ambasády z řad místních sil a afghánských tlumočníků (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu v sobotu večer rozhodlo o evakuaci zaměstnanců české ambasády z řad místních sil a afghánských tlumočníků. Evakuační lety jsou naplánovány na nejbližší dny.

Česko se chce o afghánské tlumočníky postarat, řekl Babiš. Odchod vojsk ze země byl podle něj nesmysl

Číst článek

Pomoci by se mělo dostat i afghánským spolupracovníkům, kteří pomáhali české armádě. „O tlumočníky a jejich rodiny se postaráme. A ty, kteří projevili zájem o přemístění do ČR, přemístíme,“ uvedl ministr obrany Metnar.

Podle Babiše předsednictvo potvrdilo kroky, které budou následovat. „Děláme vše proto, aby se naši diplomaté vrátili v pořádku domů. Co se týče pomoci spolupracovníkům české armády, chceme se o ně postarat, pracujeme na tom a máme na to plán,“ uvedl premiér.

Situace se podle něj rychle zhoršuje, proto svolal BRS. Opět zkritizoval stažení spojeneckých vojáků z Afghánistánu.

Podle Kulhánka ČR nyní podniká veškeré kroky, aby mohli čeští diplomaté bezpečně opustit Afghánistán. Odpoledne oznámil, že rozhodl o evakuaci ambasády. Diplomaty na letiště doprovodili vojenští policisté, kteří mají ochranu ambasády na starosti. Jednotka KAMBA Vojenské policie je poslední českou vojenskou jednotkou, která v Afghánistánu zůstala.

Na předsednictvu BRS jsme se dohodli na dalším postupu vůči místním silám na naší ambasádě a také tlumočníkům. Evakuační lety proběhnou v nejbližších dnech. Děkuji @Andrej Babiš, @Jan Hamáček a @Lubomír Metnar. Více v tiskové zprávě⬇️ vlada.cz/cz/media-centr…

21:41 – 14. 08. 2021

15 91

„Postaráme se rovněž o místní síly na naší ambasádě, tak jak to dělají všechny evropské státy. Tito lidé sloužili České republice a my za ně máme plnou zodpovědnost,“ uvedl ministr Kulhánek.

Kulhánek: Situace v Afghánistánu je vážná, stáhli jsme diplomaty na kábulské mezinárodní letiště

Číst článek

„Ženám a malým dětem našich spolupracovníků hrozí smrt a mučení. Prostě tohle nemůžeme připustit,“ dodal.

Předsednictvo jednalo i o pomoci spolupracovníkům české armády. „Práce tlumočníků si vážím. O tlumočníky a jejich rodiny se postaráme. A ty, kteří projevili zájem o přemístění do ČR, přemístíme,“ uvedl Metnar.

Evakuační lety budou podle tiskové zprávy probíhat v nejbližších několika dnech. Úřad vlády nechce do ukončení operace bližší detaily komentovat.

Vláda byla v posledních dnech kritizována, že spolupracovníkům české armády v Afghánistánu pomáhá pomalu. Dnešní oznámení část představitelů opozice přijala pozitivně.

Tálibán hrozí smrtí spolupracovníkům koaličních sil. Česko nabídlo pomoc afghánským tlumočníkům

Číst článek

„Tohle je správné a jediné možné rozhodnutí, pokud chceme být bráni ve světě jako spolehlivý spojenec. Vláda by si ale měla uvědomit, že jde doslova o každou minutu,“ uvedla například k pomoci místním silám pracujícím na české ambasádě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kriticky k postupu vlády se vyslovil bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Poznamenal, že vláda pomoc schválila koncem července.

„Od té doby rychle postupuje jen Tálibán. Pomoc lidem, kterým jde o život, proti tomu pokulhává. Vysíláme tím signál i současným či budoucím spolupracovníkům, jak si jejich práce vážíme,“ napsal Petříček na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme