Cizí agenti se snažili posílit vliv na politiky v Česku, stojí ve zprávě Vojenského zpravodajství

Cizí tajné služby se v Česku v roce 2017 pokoušely kromě získávání informací posílit vliv své země na české politické a ekonomické struktury. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedlo Vojenské zpravodajství. Konkrétní země ale zpravodajci nejmenovali.

Dokumenty Praha (Aktualizováno: 10:47 3. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podání rukou, gratulace (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Procházka/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Aktivity zpravodajských služeb „cizí moci“ byly na českém území podle zprávy Vojenského zpravodajství na obdobné úrovni jako v roce 2016.

Vojenské zpravodajství (VZ)

  • VZ je jednotnou ozbrojenou zpravodajskou službou ČR integrující rozvědnou i kontrarozvědnou činnost. Jeho základním úkolem je získávat, shromažďovat a vyhodnocovat informace, které jsou klíčové pro zajištění obrany ČR.
  • VZ je součástí ministerstva obrany.
  • Od vzniku VZ se v čele vystřídalo šest osob - Miroslav Krejčík (2004-2007), Pavel Adam (2007; zástupce ředitele dočasně pověřen vedením), Ondrej Páleník (2007-2012), Milan Kovanda (2012-2013), Rostislav Pilc (2013-2014, zástupce ředitele pověřen řízením) a Jan Beroun (od 2014).

„Cílem jejich působení bylo, kromě získávání informací, také posílení vlivu jejich sponzorské země na politické a ekonomické struktury České republiky,“ uvedlo Vojenské zpravodajství.

Tajná služba dodala, že v oblasti obrany pokračovala snaha cizích zpravodajských služeb o monitorování rozvoje schopností české armády a získávání informací o vojenském průmyslu a technologiích.

Nová hedvábná stezka

Zpravodajci také uvedli, že iniciativa Nové hedvábné stezky se kvůli její globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.

Čína podle nich v roce 2017 projevovala snahu stát se jedním z neopominutelných globálních aktérů. Její komunistická strana se snažila o těsnější propojení s ozbrojenými silami a zavázala se, že do roku 2050 vybuduje moderní armádu světové úrovně.

„Ve sféře zahraničněpolitických a ekonomických témat dominovala čínská iniciativa Pásu a cesty (tzv. Nová hedvábná stezka, Belt and Road), jejíž globální ambice a pravděpodobnost jednostranné čínské expanze se stanou zdrojem rostoucích obav představitelů zemí Evropské unie,“ stojí dále zprávě Vojenského zpravodajství.

Žádná hrozba teroristického útoku

Vojenské zpravodajství pak loni nezaznamenalo žádnou hrozbu teroristického útoku proti chráněným zájmům spojeným se zabezpečením obrany na území Česka.

BIS varuje před čínskými špiony a vstupem ruského kapitálu do Česka

Číst článek

Zpravodajci zároveň uvedli, že se v Evropě výrazně neprojevila očekávaná hrozba spojená s návratem zahraničních bojovníků takzvaného Islámského státu z Iráku a Sýrie.

Vidí v něm ale i nadále do budoucna možnou hrozbu. Varuje před nebezpečím zradikalizovaných žen a dětí těchto bojovníků. Islamisté byli podle zprávy i nadále aktivní v kybernetickém prostoru, oproti minulosti ale méně.

Teroristické útoky v Evropě podle tajné služby sekundárně vedly k nárůstu náboženské a rasové nevraživosti.

Ve zprávě zpravodajci také poukazují na vlnu nestability, která zasáhla rozsáhlé oblasti od severní Afriky až po Afghánistán, a kterou doprovázela migrace. Neschopnost Evropské unie efektivně otázku nelegální migrace řešit podle Vojenského zpravodajství „dále prohlubovala obavy některých zemí z negativních dopadů na jejich vnitřní bezpečnostní situaci“.

Propagandistická kampaň

Rusko podle Vojenského zpravodajství usilovalo v roce 2017 o stabilizaci země a o upevnění globální pozice jedné z velmocí.

Silný stát se nemusí obávat, reagoval Ovčáček na varování zpravodajců ohledně Číny

Číst článek

Respekt se snažilo získat diplomatickými, ekonomickými i vojenskými prostředky. Doprovázela je „cílevědomá informační a propagandistická kampaň“, uvedli zpravodajci.

Na západě a jihu svého území Rusko zavádělo novou vojenskou techniku. Tabulkové počty armády ale zůstávají dle Vojenského zpravodajství neměnné.

Vojenské zpravodajství má za úkol získávat a vyhodnocovat informace důležité pro obranu České republiky.

Jako jediná česká tajná služba má na starosti rozvědnou i kontrarozvědnou činnost, zabezpečuje tak domácí i zahraniční informace. Na starosti má i monitorování aktivit cizích agentů v oblasti obrany. Od roku 2015 je také garantem kybernetické obrany Česka.

Přečtěte si výroční zprávu o činnosti Vojenského zpravodajství za rok 2017:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme