Česko-arabské vztahy utrpěly Zemanovými výroky, řekl ČRo nový palestinský velvyslanec

Pražský hrad popírá, že Miloš Zeman svými výroky poškodil česko-arabské vztahy. Nový palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál nicméně Českému rozhlasu potvrdil, že kdyby se prezidentův návrh na stěhování českého velvyslanectví uskutečnil, musely by arabské země přerušit diplomatické vztahy s Prahou. Proto se Palestinci museli ohradit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový palestinský velvyslanec v Česku Džamál Muhammad Džamál (vpravo) předal v Praze pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. | Zdroj: ČTK

"Z výroků jsme určitě nebyli šťastní, ale zástupci české vlády nám vysvětlili, že se týkají pouze názorů pana prezidenta," říká velvyslanec Džamál Muhammad Džamál.

Miloš Zeman mu dnes prý vysvětlil, že stěhování české ambasády do Jeruzaléma připadá v úvahu až po skončení mírového procesu a urovnání vztahů mezi Palestinci a Izraelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématech jednání prezidenta Miloše Zemana a palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála informoval ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Hynek Komíček, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře popírá, že by padla slova o poškození vzájemných vztahů:

„Pan velvyslanec v médiích řekl, že palestinská strana nebyla šťastná z výroku Miloše Zemana. Zhruba v tomto smyslu vystoupil při jednání s panem prezidentem. Nikde neřekl, že by se poškodily česko-palestinské styky nebo dokonce česko-arabské styky, jak v této chvíli zaznívá."

Velvyslanec Džamál nicméně uvádí, že prezidentův návrh na stěhování velvyslanectví do Jeruzaléma Palestince znepokojil natolik, že museli hledat oporu u ostatních arabských států, a proto také svolali zvláštní schůzku Ligy arabských států.

Od roku 1967, kdy Izrael zahájil okupaci východního Jeruzaléma, se z města stáhly všechny ambasády světa. Dnes tam není ani jedna, dokonce ani americká, přestože USA jinak prakticky ve všem stojí na straně Izraele.

„Takové výroky jsou v rozporu nejenom s oficiálním postojem České republiky. Ale také se stanovisky Evropské unie a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Museli jsme se bránit,“ zdůrazňuje palestinský velvyslanec Džamál Muhamad Džamál.

Na jednání se také debatovalo o českých stipendiích a české pomoci palestinské energetice. A došlo i na dary.

"Na závěr pan prezident daroval palestinskému velvyslanci olivovou ratolest jako znamení míru z Jeruzaléma, kterou mu z Olivetské hory osobně přivezl. Já si myslím, že tohle výjimečné gesto poukazuje trošku lépe na skutečnou atmosféru jednání,“ je přesvědčen Kmoníček.

Nový palestinský velvyslanec v Česku Džamál Muhammad Džamál (vlevo) předal v Praze pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme