Česko asi čeká chřipková epidemie. Virům se daří při oteplení

Epidemie chřipky se z Evropy blíží do Česka. Žádné velké drama se ale nečeká. Tak by se dala shrnout poslední data odborníků na akutní respirační infekce a chřipku. Za poslední týden přibylo nemocných o šest procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma, nachlazení, chřipka... | Foto: F. Tichý

Některou z respiračních nemocí včetně chřipky má nyní v Česku 1200 lidí na 100 tisíc obyvatel. Hranice epidemie je 1700 nemocných.

Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu je nejvíc nemocných mezi dětmi.
Nejvyšší nárůst počtu nemocných je mezi školáky. Chřipková epidemie obvykle u nich začíná. Ti jsou ta skupina, která začíná první a rozšiřuje ji dále. Nárůst počtu nemocných v daném týdnu byl u školáků 14 procent,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možný vývoj chřipkové epidemie v ČR zjišťovala pro Odpolední Radiožurnál redaktorka Lenka Jansová.

Rychle také přibývá chřipky. Normálně se řadí mezi akutní respirační infekce. Minulý týden počet případů narostl o třetinu. To, že asi máme před sebou epidemii, si myslí také vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

„Pravděpodobně jsme na počátku normálně zvýšeného výskytu eventuelně i určité epidemické vlny. Protože během minulého týdne začaly poměrně pronikavě stoupat počty pacientů s chřipce podobnými infekcemi. Máme řadu laboratorních průkazů jak typ A, tak typ B. A je to velice podobný vývoj jako jinde v Evropě,“ uvedla.

Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu jsou na tom všechny regiony zhruba stejně.

„O něco vyšší počty nemocných jsou ve východních Čechách, na Vysočině a na jižní a střední Moravě. Ale nejsou zde velké rozdíly,“ řekl Kynčl.

Některým virům se dobře daří, když se oteplí. I to může být jeden z důvodů současného nárůstu chřipky. Ta ale často přichází bez ohledu na počasí, takže to rozhodně není vysvětlení jediné. Proč zrovna teď, neví teď ani epidemiologové.

Lenka Jansová, Jan Piroch, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme