Česko bojuje s dalšími přívaly deště. V několika obcích na jihu Moravy voda natekla do domů

Noční vytrvalý déšť způsobil problémy a vzestupy hladin řek na mnoha místech v Česku. Hladina toků už na 16 místech dosáhla prvního povodňového stupně, a Novohradka v Luži na Chrudimsku dokonce nejvyššího stupně, tedy ohrožení. Voda škodila i na jihu Moravy. Nejhůř déšť postihl lidi v okresech Brno-venkov a Břeclav. Kromě zaplavených sklepů, domů i komunikací tam kvůli poryvům větru padaly i stromy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydatné deště zvedají hladiny řek | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli přívalovým dešťům museli na jihu Moravy hasiči během noci vyjet k čerpání laguny v Syrovicích, zatopeného sklepa v Brně nebo suterénu domu v Hustopečích. Kanalizace tam totiž nestíhala nápor vody odvádět.

„Vznikla laguna, která se nestíhala vsáknout do země, prosákla až do sklepních prostor. Napřed jsme to zkoušeli vlastními silami odstranit, ten průsak ale byl tak velký, že čerpadla nestíhala a museli jsme zavolat hasiče,“ vysvětlil spolumajitel domu Radek Kozák.

Celou noc hasiči také bojovali s velkou vodou v obci Nesvačilka v okrese Brno-venkov. Přívalový déšť tam splavil bahno z polí a to nejprve ucpalo kanalizaci a pak nateklo do několika domů.

„Teď už dva měsíce v tahu dejme tomu pršelo a ta voda už neměla kam jít. Z polí za dědinou přišla velká voda, kanály se ucpaly a všecko to letělo po silnici a tady jak je taková ulička, tam to vlítlo na naši dědinku,“ popsal situaci jeden z místních obyvatel Lukáš Husák.

Už se to podle něj stalo v roce 1977. „Taky přišla z toho samého pole voda a vzalo to celý dům. Teď to naštěstí obešlo dědinu a šlo to po silnici. Hasiči dělají všechno pro to, aby byla situace lepší,“ poznamenal.

Další výhled podle meteorologů není moc dobrý. Také dnes má vydatně pršet na většině území republiky. Výstraha před povodněmi platí kromě západních Čech prakticky všude. Odpoledne by ale deště mohly slábnout. Pršet má ale až do středy.

Zuzana Kopuletá, bre, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme