Česko bojuje s více než stoletou vodou

Lidé v jižních, západních a středních Čechách bojují s nejhorší povodní za posledních sto let. Hladiny rozvodněných řek, které po celý den stoupaly a dosahovaly rekordních hodnot, se večer na horních a středních tocích začaly uklidňovat a dokonce i klesat. Na dolních tocích, včetně Vltavy v Praze, se největší povodně čekají nad ránem. Velká záplavová vlna se blíží na Ústecko, povodně začínají hrozit i jižní Moravě. Řádění vodního živlu si už pravděpodobně vyžádalo devět obětí. Do úterního večera bylo z ohrožených oblastí podle ministerstva vnitra evakuováno zhruba 200 tisíc osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na jihu Čech

záplavy na jihu Čech | Foto: Petra Mášová

V Českých Budějovicích stoupající voda z Malše odpoledne pronikla do historického centra města. Dolní část náměstí Přemysla Otakara II. byla zaplavena do výše víc jak 50 centimetrů vody. Ve městě už skončila evakuace obyvatel ze sídliště Pražské předměstí, včetně úseku od Pražské třídy k Pekárenské ulici, které ohrožuje voda z Vltavy. Řeka dnes protrhla protipovodňovou zeď z pytlů s pískem. Evakuována byla také záplavová zóna kolem Malše, zahrnující čtvrti Havlíčkova kolonie, Mladé a Rožnov. Podle primátora by ostatní části jihočeské metropole neměly být vodou zasaženy. Zásoby potravin na sídlištích ve městě jsou doplňovány pomocí vrtulníků.

Podle podvečerních informací zpravodaje Českého rozhlasu Dana Moravce ale kulminace vody ve Vltavě a Malši v Českých Budějovicích nebude pravděpodobně tak velká, jak se původně očekávalo. V případě kulminace by vzestup hladiny byl o 30 až 50 centimetrů, ale zdá se, že obě řeky jsou na poklesu. Povodňová vlna z Lipna se totiž zplošťuje. Malše už ve městě klesla o deset centimetrů a její přítoky stagnují.

S postupujícím večerem se situace na jihu Čech začala výrazně zklidňovat; kritická situace byla pouze na Lužnici. V Týně nad Vltavou voda stále přetéká přes oba mosty, evakuace obyvatel už skončila a podle informací z půlnoci se hladina stabilizovala. V noci už by měla klesat, stejně jako v Hluboké nad Vltavou. Na Lužnici se hladina zvyšuje směrem k Táboru, část Veselí nad Lužnicí je evakuovaná, připraveny k evakuaci jsou i některé části Soběslavi, kde voda zaplavuje silnici E 55 z Prahy do Českých Budějovic. V Táboře byly preventivně vyklizeny čtvrti u Lužnice a ulice pod nádrží Jordán - hladina je tam ale stabilizovaná. Třeboňský krizový štáb uvolnil řízenou detonací česla Rožmberku, která byla zanesena větvemi, což bránilo odtoku vody.

Nynější záplavy si vyžádaly zřejmě už devět lidských životů. Poslední obětí je s největší pravděpodobností šestasedmdesátiletý muž z Předmíře na Strakonicku, jehož zřejmě odnesla voda z protržených rybníků. I další oběť je ze Strakonicka - dvaapadesátiletý muž z Mutenic šel večer venčit psa a už se nevrátil. Ráno ho našli utopeného. Pohřešována je i čtrnáctiletá dívka z Táborska.

Voda ve Vranovské přehradě na řece Dyji se mezi 21. a 22. hodinou večer přelije přes hráz - do kritické situace se tak dostanou obce pod tímto vodním dílem. Ve Znojmě odpoledne začala evakuace lidí z ohrožených míst blízko řeky. Evakuace se týká asi čtyř tisíc obyvatel. Vyhlášen je tam třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Někteří občané se snaží spolu s dobrovolníky, pracovníky městského úřadu a strážníky vytvořit z pytlů s pískem zátarasy, které by ochránily jejich domovy před velkou vodou.

Na kritické okamžiky se připravuje středočeský Beroun. Voda už odřízla tamní nemocnici, zaplavila historické náměstí a pouze dva metry ji dělí od pohlcení železničního mostu. Naopak dálniční most prozatím odolává bez větších problémů - voda v Berounce ale teprve čeká na své maximum. Voda stále stoupá a podle večerních odhadů má hladina současný stav překonat o více než metr. Kulminaci očekává berounská povodňová komise mezi 23. hodinou a druhou hodinou ráno. Prozatím ale není jasné, jak dlouho nejvyšší stav vody ve městě vydrží. Evakuaci proto berounský starosta nařídil na dalších dvou sídlištích - Litava a Na Parkáně.

V Kralupech nad Vltavou kolem 17. hodiny policejní a vojenští pyrotechnici úspěšně odpálili loď s pískem, která na rozvodněné řece ohrožovala most. Podle policejní mluvčí Pavlíny Šlajsové zřejmě nevznikly velké škody a v okolí výbuchu nebyl nikdo zraněn.

U dolního toku Vltavy a Labe na Mělnicku muselo ohrožené oblasti opustit až 15 000 lidí z Mělníka, Kralup nad Vltavou a asi desítky menších obcí.

V Ústí nad Labem probíhá evakuace zhruba tří tisíc lidí. Připraveno je šest seřadišť a stejný počet míst pro náhradní ubytování. Hladina Labe v Ústí má vystoupit až na 11 metrů. Pro tak vysokou vodu nemá město vypracované povodňové mapy. Neví se proto, jaké ulice budou zatopeny. V noci budou v Ústí uzavřeny oba mosty, které spojují Střekov se zbytkem města. Náhradní dopravu zajistí podle potřeby České dráhy ze střekovského nádraží přes železniční most na nádraží Ústí nad Labem-západ. V Ústí a v dalších obcích okresu se už lidé připravují na zabezpečení před povodněmi nebo na evakuaci ze zátopových lokalit. Okresní povodňová komise doporučuje omezit cestování automobily.

Záchranáři z centra Děčína kvůli hrozícím záplavám pravděpodobně evakuují v příštích dnech kolem 1600 lidí. Také v Litoměřicích ze dvou ulic v blízkosti řeky odvezou 100 až 120 lidí. V 16 hodin začala dobrovolná evakuace zhruba 3000 lidí z ohrožených částí Ústí nad Labem. Povodní bude nejvíce postižena čtvrť Střekov, z níž má odejít kolem 2000 lidí. Zaplaveno bude téměř 700 domů. Zhruba 70 lidí již kvůli rozvodněnému potoku Bystřice evakuovali hasiči v Dubí u Teplic.

V Ústeckém kraji byl před dnešním polednem vyhlášen stav nouze. Ten už od pondělí platí na území Prahy, ve Středočeském kraji, Jihočeském kraji, Plzeňském a Karlovarském kraji - a to až do 22. srpna. Vyhlášení nouzového stavu dnes potvrdila vláda a dala souhlas také k nasazení armády, která posílí policii a bude se podílet na záchranných pracech.

Na Příbramsku začala po čtrnácté hodině evakuace obcí pod Orlickou přehradou, která je plná. Týká se obyvatel obcí Solenice, Kamýk nad Vltavou, Zduchovice, Větrov, Županovice, Drevníky, Hřiměždice, Vestec, Krásná Hora, Dublovice, Zvírotice, Čím a Chotilsko. Na Příbramsku nefungují telefonní linky a mobilní telefony jsou přetíženy. Okresní hygienik zakázal v Příbrami pít nepřevařenou vodu z vodovodu. Po protržení potrubí je totiž kontaminována. Problémy s pitnou vodou mají i Solenice a obce v jejich okolí. Vodu totiž čerpají z vrtu nedaleko Orlické přehrady, který je už zatopen a prakticky neexistuje.

Na Českokrumlovsku byli ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Vltava v Českém Krumlově zatím zatopila některé části historického centra města včetně Široké ulice a také čtvrti Latrán. Její obyvatelé našli útočiště v areálu českokrumlovského zámku, nyní jsou už i v jiných objektech.

Rozvodněné Labe donutilo Lovochemii v Lovosicích zastavit veškerou chemickou výrobu. Největší výrobce průmyslových hnojiv v republice zastavil výrobu proto, aby získal čas na záchranu všechno, co by vzedmutá řeka mohla zaplavit, zničit či poškodit. Generální ředitel Luděk Peleška k tomu řekl: "Takže jsme odstavili zejména elektromotory a tepelně namáhaná zařízení, vytáhli jsme je nad úroveň 50leté vody a teď je táhneme ještě výš." Zaměstnanci také odvážejí z ohroženého území suroviny a výrobky a staví z pytlů s pískem ochranné hráze. "Ale je otázka, jak dalece časově to stihneme před příchodem té avizované stoleté vody." Podle ředitele by ani při takové úrovni vody neměly do Labe uniknout žádné chemikálie.

Situace se přes noc na úterý dále dramatizovala také v Písku. Záchranáři tam evakuovali už na pět tisíc lidí. Starosta Luboš Průša dokonce hovoří až o tisícileté vodě. Na Táborsku policie pohřešuje 14letou dívku. Město Sušice oznamuje občanům, že voda z vodovodního řadu není pitná, a to ani po převaření. Doporučeje proto užívat vodu balenou. Během dne budou ve městě k dispozici cisterny s pitnou vodou.

Do Plzně už stoletá voda dorazila. Hasiči potvrdili, že zátarasy z pytlů s pískem podél Radbuzy v centru města už přestávají plnit svoji funkci. Obávají se také toho, jestli vydrží starý most od krajské policejní správy do Pražské ulice. Plzeň je rozdělena na ostrovy. Velká voda, která se ve městě rozlila, zcela paralyzovala dopravu ve městě. Nejezdí tramvaje, trolejbusy a jen omezeně funguje náhradní autobusová doprava. Osobní auta jsou odkláněna po různých objízdných trasách. Tvoří se několikakilometrové kolony. Hasiči a policie evakuovali již desítky lidí z Roudné. V horských oblastech Šumavy už neprší, hladiny horních toků řek začínají zvolna opadávat. Nejvíc vody je teď v Plzni, kde se stékají Úslava, Úhlava, Radbuza a Mže do Berounky.

Další zvýšení hladiny řeky Mže očekávají vodohospodáři v noci na středu. Začala totiž vypouštět Hracholuská přehrada. Voda by se měla zvednout o jeden, maximálně o jeden a půl metru. V současné době přitéká do přehrady 300 kubíků vody za vteřinu, přitom ale odtéká pouhých 80 kubíků. Řeka bude v Plzni kulminovat v ranních hodinách. Obyvatele v obcích pod přehradou tak čeká noční evakuace.

Voda bezprostředně ohrožuje pivovar Plzeňský Prazdroj. Ráno zaplavila suterénní prostory, včetně historického skanzenu a budovy expedice. Pokud bude voda dál stoupat, hrozí podle tiskového mluvčího pivovaru Michala Kačeny zaplavení elektrocentrály: "Aby nedošlo ke škodám při případném výpadku dodávek elektrické energie, rozhodli jsme se během dopoledne dokončit rozpracované várky další výrobu pozastavit, okamžitě ukončit stáčení piva do lahví a během dnes přerušit také stáčení do sudů. Sladovna, která vyžaduje nepřetržitý provoz, vyžaduj e náhradní zdroj energie, který se vedení pivovaru snaží zajistit."

Labe se už vylévá ze břehů i na Mělnicku a Litoměřicku. V Mělníku na soutoku s Vltavou jsou ohroženy části Pšovka a Mlazice. Tři hodiny poté, co přívalová vlna opustí Prahu, dorazí masa vody do Ústeckého kraje. Ústřední krizový štáb se připravuje na případné problémy s průmyslovými podniky, zejména s chemičkami v Neratovicích a Kralupech nad Vltavou. Zatím podle ministra vnitra Stanislava Grosse žádné informace nesvědčí o tom, že by hrozila ekologická katastrofa.

Ekologové upozorňují zejména na možné zaplavení rtutí a dioxiny zamořeného areálu neratovické Spolany. Jak řekl Českému rozhlasu mluvčí Zdeněk Joska, vedení chemičky už vyhlásilo první stupeň povodňové aktivity: "Postupujeme v souladu s naším povodňovým plánem. Máme vyhlášen zatím 1. stupeň povodňové aktivity a všichni se jím řídí. Samozřejmě koryto řeky Labe se dotýká areálu podniku. Vystouplé Labe z břehů zatím není a jak říkám, je vyhlášen pouze první stupeň povodňové aktivity a připravujeme se na vyhlášení druhého."

Vzedmuté hladiny řek v Karlovarském kraji kulminovaly ráno a nyní opadávají. Z třetího stupně na druhý klesla povodňová aktivita na říčce Rolavě, která v noci na Karlovarsku způsobila největší potíže a vylila se v okolí Nejdku a části Karlových Varů - Stará Role. Druhý povodňový stupeň přetrvává na řekách Teplá a Svatava. Obě měly svůj vrchol v ranních hodinách a nyní jejich hladiny opadají. O situaci na Ohři informuje dispečerka Povodí Ohře Eva Zlatohlávková. "Drahovice - ten spadnul z dvojky do jedničky. Kulminace byla někdy kolem páté hodiny ranní při těch 253 kubících. Teď je na poklesu. Takže pokud nebudou srážky, tak to vypadá, že by ten trend měl být směrem dolů."

Pokud chcete přispět na pomoc postiženým, můžete využít konto společnosti Člověk v Tísni při České televizi SOS POVODNĚ - č. ú. 334 334 334/0300 u ČSOB Praha.

Seznam tísňových linek

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme