Česko zasáhly silné bouřky, výstraha platí do noci. Pražští hasiči hlásí přes 30 výjezdů

Silná bouře doprovázená krupobitím ve čtvrtek odpoledne zkomplikovala dopravu v Praze. Hasiči zatím vyjížděli na více než 30 míst, většinou odčerpávají vodu ze sklepů nebo odklízejí popadané stromy či větve, řekla mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchanská. Český hydrometeorologický úřad vydal ve čtvrtek aktualizované varování před bouřkami pro celou zemi. Silné bouřky přinesla zvlněná studená fronta, která postupuje k severovýchodu.

Praha (Aktualizováno: 18:06 6. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka (ilustrační foto) | Foto: Jakub Šram | Zdroj: Flickr.com Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

„K 18.hod přijalo operační středisko pražských hasičů 35 událostí,“ uvedli hasiči.

Bouřky v Německu ochromily provoz na silnicích i na letišti. Ve Frankfurtu bylo zrušeno přes 130 letů

Číst článek

Policie dosud nemá hlášenou žádnou nehodu, řidiči jsou v silném dešti opatrní. „Jezdí o poznání pomaleji, což se samozřejmě promítá do plynulosti provozu. Někde se může doprava zcela zastavit, pokud se například valí po silnici voda,“ řekl ČTK mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

V Údolní ulici se na železniční trať sesunula hlína a kamení, provoz vlaků mezi Krčí a Braníkem je přerušen. Dosud byly odřeknuty čtyři osobní vlaky. Podle webu Českých drah omezení potrvá do 18.45, čas je ale pouze orientační.

Počasí ovlivnilo také pražskou hromadnou dopravu. V úseku mezi stanicemi Veletržní palác a Výstaviště Holešovice je nesjízdná tramvajová trať, provoz linek 6 a 17 je proto omezen. Ve stanici metra Vysočanská je nefunkční jeden z eskalátorů, pro vstup do stanice by cestující měli využít východní vestibul.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silnými bouřkami platí v hlavním městě do dnešní půlnoci. Jihozápadně a jižně od Prahy se vytvořilo v linii několik silných bouřkových jader, ve kterých se vyskytují přívalové srážky s předpokládanými krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a kroupy.

V ul. U Plátenice na Smíchově zasahuje jednotka z Petřin. Pravděpodobně se zde odrazil blesk od chodníku. Provádíme průzkum termokamerou a také kontrolu přilehlého domu a čekáme na příjezd pražských energetiků.
#bouřka

17:41 – 06. 06. 2019

11

Varování pro celé Česko

Do 19.30 platí v metropoli i výstraha před přívalovými srážkami, uvedli meteorologové.

Pro západní polovinu Čech platí výstraha před bouřkami od čtvrtečního poledne do půlnoci. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji, stejně jako na Vysočině a jižní Moravě, platí varování od čtvrtečních 15.00 do pátečních 2.00. Stejnou časovou platnost má i výstraha pro většinu Libereckého kraje.

Hrozí i krupobití

Nejpozději dorazí bouřky na Moravu. Pro Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj proto bude platit varování meteorologů od dnešního večera až do pátečních 4.00.

Kromě silného deště, kdy může napršet až 40 litrů vody na metr čtvereční, hrozí podle meteorologů ojediněle i krupobití. Pozor je třeba dávat také na silný vítr, který bude bouřky provázet.

Přívalový déšť může způsobit zatopení níže položených míst, například sklepů, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Nárazy větru mohou lámat větve stromů a poškodit elektrické vedení.

Meteorologové proto lidem doporučují zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty. Velmi opatrní by měli být v bouřkách řidiči.

Už ve středu se přes novomlýnské nádrže přehnala bouřka, která, potopila soukromou motorovou loď. Tři lidé se z ní zachránili. Další dvě lodě měly problémy. Zásah vodních záchranářů trval asi osm hodin, řekl jednatel vodní záchranné služby na Nových Mlýnech Stanislav Hrdlička.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme