Česko zasáhnou silné bouřky. Meteorologové varují před přívalovými dešti i krupobitím

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Aktuální výstraha platí skoro pro celé Česko do středečního rána. V úterý po páté hodině silně pršelo ve středních a západních Čechách. Bouřky podle meteorologů hrozí také ve středu odpoledne a večer. Ve východní polovině Česka můžou být velmi silné, řekl Radiožurnálu meteorolog Štefan Handžák.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Aktuální výstraha platí skoro pro celé Česko do středečního rána(ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Velkou část Česka v úterý odpoledne a v noci ojediněle zasáhnout silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. Ve středu dopoledne bouřková činnost utichne, odpoledne ale opět zesílí, přičemž největší intenzity má dosáhnout ve východní polovině území. V noci na čtvrtek budou bouřky postupně slábnout, do rána ale může ojediněle spadnout až 70 milimetrů srážek.

Bouřky komplikovaly provoz na německých letištích. Ve Frankfurtu kvůli bezpečnosti zrušili stovky letů

Číst článek

„Na Moravě, ve Slezsku, východních Čechách a na Vysočině se mohou objevit ojediněle i velmi silné bouřky s nárazy větru ojediněle kolem 90 kilometrů v hodině, kroupami nad dva centimetry a srážkami kolem 40 milimetrů za hodinu,“ řekl meteorolog Štefan Handžák.

Ve středu dopoledne bouřková činnost utichne, odpoledne ale opět zesílí, přičemž největší intenzity má dosáhnout ve východní polovině území. V noci na čtvrtek budou bouřky postupně slábnout, do rána ale může ojediněle spadnout až 70 milimetrů srážek.

Přívalové deště

Úterní bouřky, které meteorologové očekávají ve všech krajích s výjimkou Ústeckého, Královéhradeckého a Libereckého, mají doprovodit poryvy větru o síle až 70 kilometrů v hodině a spadnout při nich může kolem 30 milimetrů srážek. V noci srážky částečně přejdou do deště, který bude ojediněle vydatnější, uvedli meteorologové.

Ve středu odpoledne se bouřky vrátí. V jižní polovině Čech opět s krátkodobými úhrny srážek kolem 30 milimetrů a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině.

Na Vysočině hasiči zasahovali kvůli padajícím stromům, na Olomoucku zapálil blesk fasádu rodinného domu

Číst článek

Na Vysočině a v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji budou bouřky ještě silnější. Při přívalovém dešti může spadnout kolem 40 milimetrů srážek, vítr v nárazech může dosáhnout až rychlosti 90 kilometrů v hodině a můžou padat až dvoucentimetrové kroupy.

V noci na čtvrtek bouřky zeslábnout nejdříve v Čechách, poté i na Moravě a ve Slezsku. „V kombinaci s vydatnějším deštěm může v celkovém úhrnu do čtvrtečního rána ale ojediněle spadnout 40 až 70 milimetrů srážek,“ doplnili meteorologové.

V souvislosti s tím upozorňují na možné rozvodnění menších toků a zatopení níže položených míst. Vítr může lámat větve a vyvracet stromy, lze tedy očekávat škody na majetku, výpadky proudu nebo problémy v dopravě. Lidé by se měli mít na pozoru také před blesky a úrazy od padajících nebo poletujících předmětů.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme