Česko bude až do středy trápit návrat zimy

Do země se opět vrátila zima. Po jarních dnech zaskočila řidiče i silničáře sněhová kalamita doprovázená silným větrem. Meteorologové i nadále varují před sněhovými jazyky a závějemi. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí kvůli bílé nadílce laviny. Zimní počasí má vydržet až do středy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pluh

pluh | Foto: Martin Hromádka

Vytrvalé sněžení trápí Moravskoslezský kraj. Asi nejhorší je situace na Bruntálsku. Jak potvrzuje dispečer tamních silničářů Pavel Kupka, na cestách se vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky, žádní silnice ale zatím nemusela být uzavřena. "Bylo čtrnáct dní teplo a už jsme dělali letní práce, teď to rychlovkou dáváme zpátky," posteskl si dispečer.

Návrat zimy zkomplikoval dopravu také na Šumpersku a Jesenicku. Výše položené vozovky pokrývá až pěticentimetrová vrstva rozbředlého sněhu. Silničáři cesty pluhují a solí. Ve městě Jeseníku radnice kvůli přívalům sněhu dokonce vyhlásila mimořádný stav. Napadlo tam až 15 centimetrů nového sněhu.

Také střední Čechy - zejména na Benešovsku, Příbramsku a Kutnohorsku - musí sypače udržovat v přijatelné sjízdnosti. Policisté ale zatím nemuseli žádnou komunikaci uzavřít.

Silnice v Královéhradeckém kraji jsou přes trvalé sněžení ve vyšších polohách sjízdné. Na silnicích v Krkonoších a Orlických horách leží několikacentimetrová vrstva ujetého sněhu. S vytrvalým sněžením a silným větrem bojují silničáři v Libereckém kraji. Přestože je v terénu veškerá dostupná technika, silnice jsou udržované jen s obtížemi.

Jen na Liberecku vyjížděli policisté od rána k více než šedesáti dopravním nehodám. Příčinou většiny havárií je rychlá jízda a podcenění stavu vozovky. Podle mluvčí jablonecké policie Ludmily Knopové řidiči často nedodržovali bezpečnou vzdálenost a na kluzké silnici pak nedokázali dobrzdit. Řada šoférů také doplácela na to, že už přezula auto do letních pneumatik.

Hromadná havárie omezila také provoz na brněnské D1. V jednom úseku nabouralo ve směru na Brno pět vozidel, dalších šest aut bránilo průjezdu na tom samém místě v opačném směru dálnice. Vše se naštěstí obešlo bez vážnějšího zranění. Řidiči by měli nadále jezdit opatrně, ale podle dispečera žďárských silničářů není situace na Vysočině kritická.

V Krkonoších je vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech je silná vánice. Vítr dosahující rychlosti přes 100 kilometrů v hodině neustává a na návětrných stranách se tyčí až metr a půl vysoké závěje. Horská služba důrazně odrazuje návštěvníky před hřebenovými túrami a v horských střediscích stojí i některé lanovky. Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí platí v některých částech Jeseníků. Sesuvy sněhu hrozí hlavně v oblastech, kudy nevedou značené turistické cesty.

Starosti mají ale mají nejen silničáři. Chladné jaro může podle ornitologů ohrozit ptačí navrátilce z jihu, kteří zřejmě budou trpět zimou a hladem. Podle šéfa rokycanských ochránců přírody Pavla Moulise by lidé proto mohli obnovit sypání do krmítek. Doplnil, že se z jihu už vrátily téměř všechny druhy ptáků, například špačci, skřivani, holubi hřivnáči, konipasové a čápi. Stále ještě se čeká na rorýse a žluvy.

Vrásky na čele mají v těchto dnech i ovocnáři. Bojí se hlavně dnešní noci, kdy by teploty měly klesnout až na mínus 9 stupňů. Ohrožené jsou především meruňky, které jsou těsně před rozkvětem. "Kdyby bylo v noci kolem pěti šesti stupňů pod nulou, mělo by to zásadní vliv a poškození už by se mohlo pohybovat kolem padesáti procent. Pokud bude chladné počasí trvat nadále, může dojít k totálnímu zmrznutí," obává se o úrodu ovocnář Ivo Pokorný.

Lenka Rákosová, Eliška Pilařová, Martin Hromádka, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme