Česko bude během summitu NATO kryto systémem AWACS

Vzdušný prostor nad Českem bude v době listopadového summitu NATO kontrolovat letoun Boeing s radarovým systémem AWACS. Speciální průzkumný letoun patří do výzbroje armád Severoatlantické aliance. Podle velitele národního střediska velení vzdušných sil Jiřího Bendy nebude letadlo operovat přímo nad naším územím, ale nad územím sousedních států. Přehled o vzdušné situaci nad Českou republikou prý bude mít stoprocentní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-3 Sentry AWACS | Foto: FAS

Speciální průzkumný letoun patří do výzbroje armád NATO. V pondělí přistál na 34. základně speciálního letectva v Pardubicích, v úterý jej čeká prezentační let nad českým a německým územím. Na jeho palubě budou příslušníci českých vzdušných sil, kteří mají vybírat odborníky pro další spolupráci.

Radarový systém umožňuje posádce dokonalý přehled o vzdušné i pozemní situaci v okruhu stovek kilometrů. Jiří Benda Českému rozhlasu potvrdil, že naše armáda vybírá odborníky, kteří v budoucnu budou spolupracovat s ostatními operátory přímo na palubě. Poznamenal, že není nutné, aby AWACS během summitu NATO operoval přímo nad naším územím, ale jeho dosah bude zabezpečovat plné pokrytí našeho vzdušného prostoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Bačkorová:Systém AWACS v Pardubicích

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý již dříve ČTK řekl, že obrana českého vzdušného prostoru v době konání listopadového summitu Severoatlantické aliance v Praze bude zajišťována ve spolupráci s letectvem Spojených států. Připustil, že jednou z možných variant je rozmístění amerických stíhaček v ČR.

Bezpečnost a pořádek při summitu, který se v Praze uskuteční 21. a 22. listopadu, má zajišťovat více než 12.000 policistů a 2400 vojáků. Armáda se bude mimo jiné podílet na letecké přepravě tajných dokumentů a ostraze objektů včetně pražských letišť a armádních a diplomatických budov.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme