Česko bude dál usilovat o peníze z MUS, podá civilní žalobu

Česko bude dál usilovat o připojení k trestnímu stíhání v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Švýcarský soud minulý týden zamítl jednu z možných cest, kterými by se Česká republika mohla k trestnímu řízení připojit. Ministerstvo financí ale tvrdí, že o možnost připojit se k trestnímu řízení nepřijdeme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Švýcarská strana Česku zamítla prominutí termínů definovaných v novém trestním zákoníku. Ministerstvo financí se proti rozhodnutí odvolá. Radiožurnálu to potvrdil ministr Miroslav Kalousek. Zásadním krokem bude ale podle něj civilní žaloba, kterou stát podá po Novém roce.

„Budeme civilní žalobou žádat o připojení k trestnímu řízení. To, o čem teď rozhodl švýcarský soud, byla jen žádost o prominutí lhůt trestního zákoníku, který platí teprve od roku 2011. Šance na úspěch prominutí lhůt podle našeho názoru nebyla velká, ale byla škoda to nezkusit. Zkusili jsme to a zkusíme se i odvolat,“ potvrdil Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Mostecké uhelné mluvil v poledních Ozvěnách dne ministr financí Miroslav Kalousek

Možností České republiky, jak se připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům Mostecké uhelné obžalovaným ve Švýcarsku, je víc. Ve hře je civilní žaloba, účast na trestním řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu. Podle ministerstva financí by některá z těchto možností mohla být úspěšná.

Švýcarská prokuratura v říjnu obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest českých občanů a jednoho Belgičana. Podle švýcarských vyšetřovatelů získali manažeři majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze a měli tak zpronevěřit miliardy korun. Bývalí manažeři obvinění odmítají.

Švýcarské úřady kvůli šetření případu zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků, to je v přepočtu skoro 12,2 miliardy korun. Našemu státu podle nich vznikla škoda 3 miliardy 400 milionů korun. Česká republika ale žádnou škodu neeviduje.

ČTĚTE TAKÉ: Česko se odvolá proti verdiktu Švýcarů v kauze MUS

„Tím není řečeno, že nemusela vzniknout. České justiční orgány ale nikdy nikoho neobvinily. Můžeme se tak opřít pouze o konstatování švýcarské prokuratury a na jeho základě vyčíslit škodu, která by vznikla, pokud by tato činnost byla prokázána,“ upozornil ministr Kalousek.

"Byl bych velmi nerad, aby vznikl dojem, že ve Švýcarsku leží miliardy, pro které stačí sáhnout a Český republika je získá. Zda bude kdokoli uznán poškozeným a odškodněn záleží na tom, jestli švýcarská prokuratura uspěje se svojí žalobou u soudu. K tomu vede ještě velmi dlouhá a ne stoprocentně jistá cesta,“ dodal Kalousek.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme