Česko bude mít čtyři nová statutární města

Od prvního července bude mít Česká republika o čtyři statutární města víc. Radní v Přerově, Frýdku-Místku, Děčíně a Chomutově se o povýšení svých měst snažili tři roky. Radnice za to zaplatí statisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děčín | Foto: decin.cz

Statutární města u nás vznikla zákonem o obcích v roce 1990. Hlavním důvodem byla jejich velikost a špatná dostupnost úřadů z okrajových částí. "Ta statutární města proto byla vytvořena s perspektivou, že využijí zákonné možnosti územně se rozčlenit a vytvořit tak síť dalších úřadů městských částí nebo obvodů, která tím přiblíží správu města občanům," říká Marie Kostruhová z ministerstva vnitra.

Některá města se na městské části dělí, jiná toho zatím nevyužila. V Přerově zaplatí za změnu na statutární město tři sta tisíc korun. Vyměnit musí pět stovek razítek a více než tři stovky zaměstnanců dostanou nové vizitky. Podle tajemníka radnice Jiřího Bakalíka to ale za povýšení města stojí. "Je to o jakési prestiži, je to i o získání výhodnější pozice při jednáních na ústředních orgánech státní správy."

Prvního července se tak počet statutárních měst zvýší na třiadvacet.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme