Česko bude mít nového premiéra - Mirka Topolánka z ODS

Ode dneška budeme mít nového premiéra. Prezident odpoledne jmenuje do této funkce předsedu ODS Mirka Topolánka. Dosavadní Paroubkův kabinet předtím podá do rukou prezidenta demisi. Jmenování nového premiéra záviselo na ukončení ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. To se povedlo až dva a půl měsíce po volbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a M. Topolánek

V. Klaus a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Místopředseda dosluhujícího kabinetu a ČSSD Zdeněk Škromach ve sněmovně potvrdil, že Paroubkovi ministři podají ve středu na posledním zasedání vlády demisi. "A předpokládáme, že teď by měla být pověřena do doby, než bude jmenována vláda nová. Což bude záležet zřejmě na Mirkovi Topolánkovi, jak rychle tu vládu dá dohromady," řekl Škromach.

Jmenování Mirka Topolánka novým premiérem potvrdil Českému rozhlasu i prezidentův mluvčí Petr Hájek: "Prezident republiky ve 14:30 přijme demisi současného premiéra české vlády pana Jiřího Paroubka a v 16 hodin jmenuje nového premiéra České republiky pana Mirka Topolánka."

Sestaví-li Topolánek vládu, musí ze všeho nejdřív zajistit, aby s jejím složením souhlasil prezident. Kdyby uspěl, mohla by jeho vláda začít vládnout, nikoliv ale natrvalo. Nejpozději do 30 dnů od svého jmenování totiž nový kabinet musí předstoupit před poslance a požádat je o důvěru. Teprve, když ji dostane, může plnohodnotně vládnout.

Paroubek: Sociální demokraté by mohli tolerovat menšinovou vládu ODS dva roky

Podle Paroubka jednání s ODS zatím nevedou k cíli. Premiér zároveň připustil, že by sociální demokraté mohli tolerovat vládu občanských demokratů na dva roky. Potom by se uskutečnily nové sněmovní volby spojené s volbami do Senátu a krajských zastupitelstev. "V tuto chvíli, jestli se nemůžeme pohnout z místa v programových věcech a především v personálních otázkách, tak si myslím, že nic jiného nezbude. Ty rozpory vypadají větší, než jsem očekával," vyjádřil se Paroubek.

Podle předsedy ODS Mirka Toplánka je ale taková vláda nesmyslná. Českou republiku totiž čeká přistoupení k Schengenské dohodě, možné zavedení eura a také předsednictví v Evropské unii.

"Pokud to má být vláda českého předsednictví, tak je to první pololetí 2009, kdy by mohla být taková smlouva případně vypovězena, protože je nesmyslné dělat předčasné volby nebo měnit vládu před předsednictvím České republiky v Unii. Připadalo by mi to jako velké hazardování se jménem naší země v Evropě a ve světě. Zatím se nám nedaří to sociálním demokratům vysvětlit," popsal Českému rozhlasu své představy o délce funkčního období vlády Mirek Topolánek.

Klíčovými problémy při jednání s ČSSD jsou podle Topolánka také programové body a personální obsazení nového kabinetu. Občanští demokraté trvají na tom, s čím šli do voleb. "Sbližování sazeb DPH, snížení progrese u daně pro fyzické osoby a snížení daně pro právnické osoby. To, jestli bude, či nebude formulace 'rovná daň' v této podobě v dohodě se sociální demokracií, to nyní neumím předjímat, ale není to důležité. Důležité je konkrétní znění zákona," zdůraznil Topolánek.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme