Česko bude příští rok hospodařit se schodkem 112 miliard, poslanci schválili rozpočet

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila státní rozpočet na rok 2014. Rozpočet počítá se schodkem ve výši 112 miliard korun, což je o 12 miliard více, než tomu bylo letos. Návrh podpořili především poslanci případné vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Komunisté a poslanci hnutí Úsvit se zdrželi hlasování, ODS a TOP 09 byly proti. Klíčový zákon ještě musí podepsat prezident.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2013

Poslanecká sněmovna 6.12.2013 | Foto: Filip Jandourek

Rozpočet na příští rok začala připravovat ještě Nečasova vláda, dokončovala ho Rusnokova vláda v demisi.

V průběhu projednávání zákona prosadili poslanci přesunutí pěti miliard do vládní rozpočtové rezervy. Při závěrečném schvalování pak mimo jiné přidali víc než miliardu korun na sociální služby a 50 milionů korun na platy učitelů.

Ministr financí v demisi Jan Fischer je se schválenou podobou rozpočtu spokojený. „Je to mírně expanzivní rozpočet, drží maastrichtské kritérium – je stále pod třemi procenty podílu deficitu na HDP – to je racionálně sestavený rozpočet,“ podotkl Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schváleném rozpočtu mluvili na Radiožurnálu Petr Gazdík z TOP 09 a Jan Mládek z ČSSD

Změny, které chtěly TOP 09 nebo ODS, neprošly. Dvě strany bývalé vládní koalice kritizovaly zejména vysoký deficit. Ten je podle místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka z TOP 09 v porovnání s plány bývalé vlády vyšší zhruba o sedm miliard. A ušetřit podle něj šlo i další miliardy.

„Velmi uměle se zvýšil odhad hospodářského růstu z 0,8 na 1,3 procent HDP, což znamenalo navýšení zhruba o 17 miliard příjmů. Tyto příjmy, když už, tak mohly být použity ke snížení deficitu, místo toho byly zvětšeny výdaje,“ uvedl Gazdík.

Třeba ekonomický expert ČSSD Jan Mládek však odhad považuje za správný. „Těch 1,3 je i odhad seriózních mezinárodních institucí, takže to není nějaké vycucané číslo. Tam jestli jsou nějaká rizika pro plnění státního rozpočtu a udržení deficitů, tak je to spíše otázka takzvaných korekcí a jestli nezaplatíme za nekompetenci především Nečasovy vlády v čerpání z evropských fondů,“ řekl Mládek.

S deficitním rozpočtem nesouhlasí ani poslanci Úsvitu. „Na druhou stranu chápeme, že vznikající vládní koalice je ve velkém časovém tlaku. Nebylo možno v takto krátké době rozpočet dostatečně posoudit, proto jsme rozhodně nechtěli blokovat tuto zásadní normu, nechtěli jsme blokovat práci vznikající koalice z hlediska rozpočtu, proto jsme se zdrželi,“ vysvětlil předseda hnutí Tomio Okamura.

Dva týdny na přečtení tisíce stran

Obě bývalé vládní strany poukazovaly i na to, že na projednání zhruba tisícistránkového rozpočtu měli poslanci málo času. Návrh, který vláda v demisi a noví poslanci upravili během dvou týdnů, označily za slepý.

Gazdík také kritizoval rozdělení peněz, třeba to že ve srovnání s letošním rokem půjde méně peněz na vědu a výzkum či na investice. „Všecko to, co teď říká, nejsou, myslím, pro růst hospodářství i pro českou ekonomiku dobré zprávy,“ poznamenal.

Ani strany případné vládní koalice o rozpočtu nemluví s nadšením, podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je však důležité, že se podařilo zabránit rozpočtovému provizoriu.

„Nebude žádný zmatek z hlediska financování státu veřejných služeb po Novém roce, nezkomplikuje to dočerpání peněz z Evropské unie, je to dobrá zpráva i pro zahraniční investory do našich dluhopisů, nebudou v pokušení tlačit na zhoršení ratingu,“ uvedl Sobotka.

Prostor pro změny

„Je potřeba si uvědomit, že tento rozpočet neškrtí ekonomiku, nesnižuje platy, nebere lidem peníze formou zvyšování daně z přidané hodnoty a naopak řeší krizi ve zdravotnictví tím, že alespoň z části navyšuje peníze za státní pojištěnce. Myslím si, že pro stabilitu země a pro její perspektivu je dobrá zpráva, že je 19. prosince a máme schválený státní rozpočet,“ dodal.

„Měli jsme poměrně mnoho výhrad, ale nakonec došlo ke koaliční shodě na tom, že přednost dáme tomu, aby nevzniklo rozpočtové provizorium. I když já osobně si myslím, že kdyby netrvalo moc dlouho, kdyby to bylo v řádu týdnů nebo jednoho, jednoho a půl měsíce, že bychom to přežili,“ vysvětlil šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Strany rodící se koalice také předpokládají, že ještě bude prostor pro nějaké změny. „Samozřejmě v momentu, kdy začne fungovat vláda a podívá se do útrob těch resortů, tak teprve nahlédne, jestli tam jdou ještě dělat nějaké úsporné změny. Já jsem přesvědčena, že ano,“ uvedla místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Schvalování rozpočtu ve sněmovně. Na snímku si tisknou ruce premiér v demisi Jiří Rusnok a minjstr financí v demisi Jan Fischer | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Podle Petra Gazdíka se mohlo schvalování rozpočtu v zájmu úspor a důkladného projednání o pár týdnů zpozdit, ani rozpočtové provizorium by podle něj situaci České republiky zásadně nezhoršilo. Za mnohem nebezpečnější považuje změnu trendu, tedy od šetření k navyšování rozpočtu. A ještě jedno riziko zmínil.

„Tímto dala tato sněmovna bianco šek nelegitimní vládě premiéra Rusnoka a je to větší tlak na strany, které se snaží dohodnout o koalici na to, aby tu koalici ustavily co nejdříve, protože v případě, že tu nelegitimní vláda bude pokračovat dále, tak teď jsme jí dali nástroj, aby mohla utrácet plnými doušky, jako to v posledních týdnech dělá,“ řekl Gazdík.

Mládek toto riziko připouští, ale věří, že se obavy díky nástupu nové vlády nenaplní. „Já věřím, že ta vláda bude nejpozději během ledna ustavena,“ uzavřel.

Český rozhlas, Věra Pfeifferová, krw, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme