Česko budou zřejmě chránit vypůjčené stíhačky

Náš vzdušný prostor budou nakonec střežit vypůjčené stíhačky. Podle dnešního rozhodnutí vlády si armáda půjčí dvanáct bojových a dvě cvičná letadla od některé z členských zemí NATO. Výcvik pilotů by měl přitom začít nejpozději příští rok. Koncem roku 2004 totiž doslouží posledních osm strojů Mig-21, které jsou ještě v provozu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačky

Stíhačky | Foto: Air Force link

Od dalšího roku už by tak nebyl vzdušný prostor naší země chráněn a to vláda nechce připustit, stejně jako variantu nákupu nových letadel. S žádostí na takové řešení současné situace v zemi se chce obrátit ministr obrany Miroslav Kostelka například na Velkou Británii, Švédsko, Spojené státy ale i Turecko, Německo a Holandsko. Jednání s některými státy už probíhají.

Vzhledem ke stavu státní pokladny bude moci stát platit za pronájem letadel maximálně půl druhé miliardy ročně. Které stíhačky to nakonec budou, se rozhodne ve výběrovém řízení.

Podle velitele vzdušných sil Jana Vachka je důležité především to, aby stroje byly kvalitní. "Musím jako operační velitel říci, že my nepreferujeme žádné typy, žádné značky, my preferujeme letoun, který bude schopen plnit ty úkoly, které se od nás očekávají, které máme uložené," uvedl Vachek.

Radiožurnálu vysvětlil, kolik letounů potřebuje armáda získat: "Skutečně minimum je jedna letka a to představuje čtrnáct až osmnáct letounů. Jde o to, že letouny se musí střídat, mají předepsané garanční prohlídky, když dvojice odstartuje, musí ji vzápětí nahradit další dvojice připravená ke vzletu, takže z těchto výpočtů nám vychází minimálně jedna letka."

Do konce letošního roku by podle vládních úředníků mohly začít přípravy na vyhlášení výběrového řízení na nákup zcela nových strojů. Konečným cílem zůstává i nadále záměr pořídit 24 nových nadzvukových letounů.

Vojáci se původně těšili na 36 švédsko-britských letounů Jas-39 Gripen. Ten vyhrál ve výběrovém řízení, které ale bylo často napadáno pro neprůhlednost. Několik let trvající nákup nakonec definitivně spláchly povodně v srpnu loňského roku a nutnost investovat do rekonstrukce země.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme