Česko by kvůli Diag Human mohlo přijít o umělecké předměty

Spor státu s firmou Diag Human by Českou republiku mohl připravit o trojici vzácných uměleckých děl. Soud ve Vídni totiž vydal na majetek českého státu exekuční rozhodnutí. Informoval o tom týdeník Ekonom. Firma na zpracování krevní plazmy, která vede letitý arbitrážní spor s Českou republikou, navrhla exekucí zabavit obrazy malířů Emila Filly a Vincence Beneše a bronzovou plastiku sochaře Otto Gutfreunda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

Švýcarská firma vede letitý spor s Českou republikou ohledně překaženého obchodu s krevní plazmou. Arbitráž o 10 miliard korun se vleče už 15 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu Diag Human s Českou republikou mluvil na Radiožurnálu Martin Drtina

Firma soudu napsala, že arbitráž je skončená a pravomocná. A to je základní bod sváru. Právníci Čechošvýcara Josefa Šťávy sdělili, že rozhodčí nález ze srpna 2008 nabyl právní moci, protože odvolání proti verdiktu za stát podepsali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění. Konkrétně to měl být tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk.

Případ Diag Human sahá až do začátku devadesátých let, kdy tuzemský resort zdravotnictví odmítl svěřit zpracování krevní plazmy společnosti Čechošvýcara Josefa Šťávy, který pak začal žádat odškodnění za ušlý zisk. Kauza nakonec skončila u rozhodčího tribunálu a ten v roce 2008 rozhodl, že český stát musí firmě Diag Human zaplatit víc než osm miliard korun. Vláda se odvolala, podle druhé strany ale nesprávně, a protože s námitkou společnost neuspěla u tuzemské justice, obrátila se na rakouský soud. Ten se údajně usnesl, že rozhodnutí z roku 2008 platí a Josef Šťáva může získat své peníze i prodejem státního majetku.

Stát je přesvědčený o opaku, tedy že odvolání bylo řádné a řízení tedy ještě nemůže být skončeno. A v tom případě pak není možné, aby vídeňský soud exekuci na vzácné obrazy povolil.

Přesvědčený o tom je i advokát zastupující ministerstvo zdravotnictví Tomáš Sokol: „Jako kohokoliv v tomto státě mne mírně překvapilo to, že se spor náhle ocitl v exekučním řízení před vídeňským soudem, když já jsem měl soukromě zato, že běží dál. Pokud si ale myslí, že je to skončené, mohli podat návrh tady, v Rakousku nebo ve 140 zemích světa.“

Exekuce se opírá o aplikaci Newyorské úmluvy, která zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoliv jiné členské zemi úmluvy. Je tu ale podmínka, že arbitráž musí být uzavřená a platná.

Sokol to považuje za předběžný a pracovní názor soudu, který by mělo být možné vyvrátit. Musí ale nejdříve vidět rozhodnutí.

Již žádné zápůjčky?

Vzácná díla, obraz malíře Emila Filly Dvě ženy, obraz Vincence Beneše Tanečnice a bronzová plastika sochaře Otto Gutfreunda Objetí, stát zapůjčil do Vídně na výstavu ‚Dynamika - kubismus, futurismus, kinetismus‘, a to z Moravské galerie v Brně. A pokud by námitky státu vídeňský soud neuznal, pak by o ně skutečně mohla naše republika přijít.

Ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný usiluje o to, aby umělecká díla byla z exekuce vyňata. Pokud se to nepodaří, může to zásadně ohrozit ochotu státu zapůjčovat hodnotná díla přes hranice:

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvili na Radiožurnálu advokát Tomáš Sokol, který v kauze radil Ministerstvu zdravotnictví a Vladimír Balaš, odborník na mezinárodní arbitráž

„Věci jsou samozřejmě zapůjčovány do zahraničí naprosto standardně. Stejně jako my si půjčujeme umělecká díla ze zahraničí.“

„Samotná newyorská úmluva ve svém článku 4 stanoví, za jakých podmínek lze získat rozhodnutí o výkonu rozhodnutí. Jestli rakouský soud postupoval pouze podle této úmluvy, tak si myslím, že k tomu v té první fázi druhou stranu ani příliš nepotřebuje. Ale jiná otázka je, jedná se o otázku jurisdikčních imunit států, lze-li exekuovat majetek státu, který neslouží k obchodním účelům. Například majetek, který slouží k výkonu funkce diplomatické mise nebo majetek, který je součástí kulturního dědictví. Tam si myslím, že rozhodnutí rakouského soudu je velmi pochybné,“ říká odborník na mezinárodní arbitráž, právník Vladimír Balaš.

Diag Human si na toto řízení najala právnické eso Eugena Salpiuse, který se specializuje na spory se státy, nedávno pak úspěšně zastupoval litevského prezidenta ve sporu o to, jestli může nebo nemůže kandidovat v parlamentních volbách.

Obraz malíře Emila Filly Dvě ženy | Foto: ČTK

Klíčové bude rozhodnutí, jestli je arbitráž už u konce anebo dál běží. Česko má teď čtyři týdny na podání námitek. Diag Human se však nechala slyšet, že podobné návrhy na exekuci podává proti České republice i v dalších zemích.

„Podobné informace nemám, ale překvapilo by mne, kdyby to nezkusili, pokud by zde měli úspěch. Dokonce by mne překvapilo, kdyby to nezkusili, i kdyby tady úspěch neměli. Protože to vytváří šanci, že se to někde lidově řečeno chytne,“ dodává Sokol.

Renáta Prátová, Martin Drtina, Vojtěch Berger, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme