Česko by mělo snížit počet povolenek emisí

Brusel vzkázal Praze: snižte počet povolenek na vypouštění emisí. Náš národní alokační plán, který schválila vláda, počítá s povolenkami na 107 megatun skleníkových plynů. Podle představ Bruselu by ale Češi měli mít povoleno vypustit do ovzduší jen 90 megatun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Ledvice | Foto: Jan Rosenauer

Znamená to, že Evropská komise by Česku omezila v absolutní hodnotě jeho návrh ještě víc než Slovensku.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina to ale považuje za planý poplach. Definitivní požadavek Bruselu bude oficiálně znám až za 14 dnů. Obě strany pak čekají tvrdá jednání: "V žádném případě to není nic definitivního. Pravda je, že pokud by to mělo zůstat u 90 megatun, pak by to byla pro níš průmysl skutečná tragédie, ale to rozhodně nepředpokládám."

Česko je jednou z posledních zemí EU, která nemá počet povolenek schválený Bruselem. Evropský trh s elektronickými povolenkami byl oficiálně otevřen 1. ledna. Podniky dostanou povolenky zdarma, pokud sníží v průběhu roku emise, budou rozdíl mezi loňskou a letošní produkcí škodlivin moci prodat firmám, kterým se povolenek nebude dostávat.

Národní plány hlídá Evropská komise, aby státům zabránila nepovoleně podporovat firmy.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme