Česko by mělo začít čerpat peníze z fondů EU podle plánu, ujistil Sobotka

Česko by mělo začít čerpat stovky miliard korun z Evropské unie podle plánu. Řekl to po zasedání vlády její předseda Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) a šéf financí Andrej Babiš (ANO) navrhli, jak vyřešit problém s monitorovacím systémem evropských fondů. Kabinet by to měl schválit v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády | Zdroj: ČTK

Debata kolem informačního systému by neměla narušit platný harmonogram, ujistil dnes premiér Bohuslav Sobotka.

„První čtyři operační programy, které jsou již v tuto chvíli připraveny, by měly být ze strany Evropské komise schváleny na přelomu dubna a května. A tím pádem už nic nebrání tomu, aby mohly být zveřejňovány ze strany řídících orgánů těchto operačních programů první výzvy,“ vysvětlil po jednání vlády Sobotka.

Spor o čerpání z eurofondů se rozhořel poté, co ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová řekla, že kvůli auditu ministerstva financí je ohroženo čerpání 650 miliard korun.

Resort si ale za auditem stojí. Monitorovací systém evropských fondů je podle zprávy problematický, a proto byl pozastaven.

Vláda dnes také podle očekávání odmítla návrh poslankyně Olgy Havlové z hnutí Úsvit na reformu státního zastupitelství s tím, že má vlastní. Poslankyně chtěla zrušit Vrchní státní zastupitelství a zřídit zvláštní zastupitelství pro boj se závažnou hospodářskou kriminalitou.

Ministři také nepodpořili návrh TOP 09 na zavedení jednoho kontrolního místa pro prověrky drobných podnikatelů.

Projednávání novely zákona o poštovních službách dnes vláda odložila. Návrh ministerstva vnitra počítá s tím, že ztrátu České pošty z poskytování základních služeb bude hradit stát. Ministerstvo financí chce ale nejdříve vidět analýzu hospodaření podniku.

Lenka Jansová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme