Česko by mohlo mít dva policejní prezidenty. Soud stíhání Lessyho zastavil

Petr Lessy by se mohl vrátit na místo policejního prezidenta, pražský městský soud totiž zastavil jeho stíhání pro pomluvu. Právě kvůli němu byl z funkce loni odvolaný. Teď se bude moct domáhat návratu. Post policejního prezidenta je už ale obsazený, Lessyho nahradil Martin Červíček. Informaci jako první přinesla MF Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý policejní prezident Petr Lessy u soudu | Foto: Filip Jandourek

Případ začal v září 2011, kdy na Lessyho podali trestní oznámení jeho podřízení, které údajně pomluvil v novinách. Soud ho za to v lednu letošního roku potrestal podmíněným trestem.

Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho v květnu obžaloby zprostil. Proti verdiktu se na místě odvolal státní zástupce, a případ se tak dostal k pražskému městskému soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Lessy plánuje návrat na místo policejního prezidenta.

A ten teď osvobozující rozsudek nezrušil. Lessyho stíhání je tak zastaveno. Soud svůj verdikt zatím ale tají.

Lessy od začátku tvrdil, že je odvolání nezákonné. O návrat do funkce proto bude usilovat.

„Určitě se chci vrátit. Pro stabilizaci celého policejního sboru je velmi podstatné, že tu existuje právní stát a není možno odstranit někoho nepohodlného jenom prostředky trestního práva," řekl Lessy Českému rozhlasu.

„Nikomu bych nepřál to, co jsem si prožil kvůli rozhodnutí bývalého ministra Kubiceho. Byl bych velmi rád, aby se právní stav vrátil před 29. srpen 2012. Pokud nabude právní moci mým doručením, a je pravda zastavení o stíhání, tak posléze požádám pana ministra, aby zrušil rozhodnutí svého předchůdce o mém propuštění," plánuje.

Červíček, nebo Lessy?

Policie by proto mohla mít dva šéfy. Současného Martina Červíčka a osvobozeného Petra Lessyho. Soud by tak navíc potvrdil, že Lessy byl odstraněn z funkce protiprávně.

Ze všeho nejdřív by se Lessy chtěl setkat s ministrem vnitra Martinem Pecinou, kterému by chtěl nastínit svoje vize o budoucím fungování:

TK Policie ČR k dosavadním výsledkům vyšetřování metanolové aféry, Martin Červíček | Foto: Filip Jandourek

„Já bych opravdu svoje představy prvně sdělil panu ministrovi. Také záleží na tom, jak se zachová můj zástupce ve funkci, protože pokud jsem si promítl jeho veřejné vystoupení po mém propuštění, tak to v podstatě bral jako jakousi náhradu do doby, než bude rozhodnuto. Tak uvidíme, jak i on se k celé věci postaví.“

Pecina: S oběma se dohodnu

Ministr vnitra Martin Pecina už před časem tvrdil, že je pro návrat Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta. Teď chce počkat na písemné rozhodnutí od soudu, potom bude jednat dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Martin Pecina mluvil o situaci kolem policejního prezdienta v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Až bude jasné, jaké to zdůvodnění je, potom mi oba pánové sdělí svá stanoviska a já se budu snažit přijmout takové řešení, abych co nejméně poškodil Policii České republiky, protože ona samozřejmě tímto poškozena je už dnes,“ řekl dnes Pecina ve vysílání Českého rozhlasu.

Nepotvrdil přitom spekulace médií, že by Červíček mohl po svém chystaném povýšení do hodnosti brigádního generála odejít do Bratislavy jako policejní přidělenec.

„Kdyby byli dva policejní prezidenti a oba chtěli zůstat ve služebním poměru, tak tomu jednomu budeme muset nabídnout odpovídající uplatnění. Mezi taková umístění by samozřejmě patřil policejní přidělenec v Bratislavě, ale těch míst je několik desítek v Policii České republiky,“ podotkl ministr vnitra.

Petr Lessy v současné době pracuje pro bezpečnostní agenturu.

Marcela Hálová, Michaela Vydrová, Tomáš Bystrý, Martin Karlík, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme