Česko by mohlo po letech dokončit miliardový prodej bitevních letadel L-159 Iráku

Česká republika by mohla po letech dokončit prodej nepotřebných bitevních letadel L-159 Iráku. Už dohodnutý obchod za zhruba čtyři miliardy korun blokuje Velká Británie. Ta by ale mohla během dnešní návštěvy britského premiéra Davida Camerona v Praze ustoupit. Českému rozhlasu to řekly dva vysoce postavené zdroje. S Cameronem bude podle nich o obchodu jednat premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a Česko si prý dělá dost velké naděje, že by Cameron mohl britské veto stáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 nad mraky | Foto: Jan Kouba

Irák chce koupit 15 letounů L-159, které vyrobila firma Aero Vodochody. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO už dříve potvrdil, že cena by se měla pohybovat kolem čtyř miliard korun.

Irák chce letadla nasadit do bojů proti teroristům z takzvaného Islámského státu. Dodávku strojů ale zablokovali Britové kvůli tomu, že v letadlech je namontován britský výstražný radarový systém RWR (Radar Warning Receiver). Ten pilota varuje v případě, že ho zaměří protivníkův radar.

Cameron bude v Praze jednat o svých požadavcích na omezení přistěhovalectví z EU

Číst článek

Británie tvrdila, že se bojí rizika, že by tento sofistikovaný systém mohl padnout do rukou teroristů, a proto požadovala, aby byl z letadel vymontován. Iráčané ale bez něj letouny nechtějí, jak loni upozornil server Aktuálně.cz.

Cameron by prý dnes mohl v Praze podle dvou zdrojů Českého rozhlasu ustoupit, i když to stále není jisté. Česko se nepotřebná letadla marně snaží prodat už několik let.

Bitevník L-159 | Foto: Český rozhlas

V Aeru Vodochody začaly úpravy bitevníků L-159 pro iráckou armádu | Foto: Evelyna Kulíšková

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme