Česko by mohlo podat žalobu na Norsko, plánují někteří poslanci

Někteří zákonodárci vyzývají vládu, aby chystala žalobu na Norsko. Kabinet by ji podle nich měl podat v případě, že se jinými cestami nepodaří vrátit syny do péče Evy Michalákové. Té norské úřady skoro před 4 lety odebraly děti na základě podezření z pohlavního zneužívání, které se ale nepotvrdilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková (vlevo) v doprovodu českých politiků Petra Macha (Svobodní) a Jitky Chalánkové (TOP 09) na schůzce se zástupci norské sociální služby Barnevernet | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Žaloba by podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové mohla být i hromadná na úrovni několika států, které měly s norskými úřady podobné zkušenosti.

„My na té podobě spolupracujeme se slovenskou zmocněnkyní před Evropským soudem pro lidská práva a domlouváme se, kolik států je připraveno. Ale prvním krokem je, aby Poslanecká sněmovna zaúkolovala vládu České republiky, aby takovouto žalobu připravovala. Vláda může samozřejmě jednat také z vlastního rozhodnutí,“ uvedla Chalánková.

Norská ambasáda se za postupy norského sociálního úřadu plně postavila. Podle prohlášení velvyslanectví v Praze není pravda, že norské úřady odebraly Evě Michalákové děti bez závažných důvodů.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

Andrea Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme