Česko by mohlo produkovat méně skleníkových plynů

Česká republika může snížit produkci skleníkových plynů až o 28 milionů tun ročně. Tvrdí to resort životního prostředí a tato čísla započítal do Politiky ochrany klimatu. Dokument resort poslal do veřejného připomínkového řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Miko, | Foto: Alžběta Švarcová

Například v energetice by se dalo podle materiálu ušetřit ročně 13 milionů tun emisí oxidu uhličitého tím, že bychom víc energie vyráběli z obnovitelných zdrojů a zemního plynu.

A například domácnosti a firmy by pak mohly zateplit budovy, úsporněji svítit a celkem by mohly vyprodukovat o 6 milionů tun CO2 ročně méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktualizovaném návrhu Politiky ochrany klimatu hovořil ministr Ladislav Miko ve vysílání Rádia Česko

Materiál nepočítá s výstavbou nového jaderného zdroje a nechce, aby se Česko víc orientovalo na uhlí. Právě tam ministr životního prostředí Ladislav Miko čeká největší diskusi.

"Ta orientace na uhlí znamená, že v podstatě buďto se naučíme uhlí nějakým způsobem zachytávat, třeba systémem CCS, což je velmi drahé, anebo že se budeme muset orientovat na něco, co nám nebude produkovat skleníkové plyny."

"Z toho důvodu si myslím, že je problematické stavět tu strategii pouze na uhlí," řekl ministr Miko.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme