Česko by mohlo vycvičit prapor maliské armády, zvažuje vláda

Vláda zvažuje, že se zapojí do operace Evropské unie v Mali. Česko by například mohlo vybavit prapor maliské armády. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v misi ISAF v Kábulu | Zdroj: ČTK

„Zřejmě nejrozumnějším řešením by bylo vybavit například jednotku ve velikosti praporu a současně zabezpečit výcvik. V tuto chvíli je to ve stádiu plánování, nikoli ve stádiu rozhodnutí. Tento krok by musel být schválen vládou a oběma komorami parlamentu, protože se jedná o vyslání našich vojáků do zahraničí,“ řekl Nečas.

Podle premiéra země intenzivně jedná s Francií, která se v Mali už teď vojensky angažuje. Mezinárodní operace proti islamistům v Mali s názvem AFISMA bude mít pověření OSN a má spadat pod velení Africké unie.

Francouzi i po předání velení Africké unii v Mali zůstanou. Připojit by se k nim měli i vojáci z několika dalších evropských zemí. Britský premiér David Cameron slíbil vyslat do Mali 350 vojáků.

Evropské síly ale nebudou mít bojové úkoly, měly by se zabývat výcvikem maliské armády, která je v současné době ve stavu rozkladu.

Igor Maňour, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme