Česko by podle lidovců nemělo otálet s výběrem eurokomisaře

Budoucího eurokomisaře by mělo Česko oznámit nejpozději až nastoupí do funkce nový předseda Evropské komise. Myslí si to šéf lidovců Cyril Svoboda. Podle něj by se nemělo čekat až do podzimu na novou vládu. V takovém případě by pro nás podle Svobody zbyl eurokomisař s bezvýznamnou agendou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

"Pokud chceme hrát v Evropské komisi důležitou roli, musíme mít zájem o silný mandát, který je vázán na obličej. Eurokomisařem může být buď bývalý premiér nebo ministr, popřípadě může jít o guvernéra banky. Evropská komise je mimořádně důležitý orgán Evropské unie a nelze tam poslat kohokoliv," uvedl Svoboda.

Šéfové největších dvou stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek už přitom dali najevo, že by o postu v Bruselu neměl rozhodovat úřednický kabinet. Předseda KDU-ČSL má současně obavu, že se obě strany už předem dohodly na tom, že na post eurokomisaře bude nominován ten, kdo v podzimních volbách prohraje. To ale obě strany odmítají.

Podle místopředsedy sociální demokracie Lubomíra Zaorálka je to naprostý nesmysl: "Pokud sociální demokracie uspěje ve volbách, tak samozřejmě bude mít zájem postavit eurokomisaře." Podobně to vidí i místopředseda ODS Petr Nečas.

Zaorálek nicméně připouští, že vyjednat portfolio pro eurokomisaře, aniž bychom věděli, kdo jím bude, není jednoduché: "Nevylučuji to. Je možné to zkoušet. Chtělo by to ale dohodu, která se zřejmě bude tvořit obtížně. Myslím si, že ve skutečnosti je potřeba to spojit s určitou tváří. To je asi daleko účinnější, než to rozdělovat - portfolio a osobu."

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by měla o eurokomisaři rozhodnout až politická vláda. I on ale připouští, že odklad může vyjednávání v Bruselu ztížit:

"Samozřejmě, že je to jistá komplikace. Na druhou stranu není žádný důvod ke spěchu. Je tady totiž velmi vážný důvod, a to zachování základního demokratického charakteru výběru eurokomisaře. Eurokomisař je politická pozice, a proto je navrhován příslušnou vládou. Vzhledem k tomu, že v České republice je vláda, která má nestranický charakter, tak na obsazování takové politické pozice nemá žádný mandát."

Český eurokomisař Vladimír Špidla dnes potvrdil, že má zájem i nadále reprezentovat zemi v Evropské komisi. Je si ale vědom toho, že rozhodovat o českém zástupci bude někdo jiný.

Přečtěte si také:
Lídři EU chtějí v čele Evropské komise opět Barrosa
EK by v létě mohla obnovit Česku možnost čerpat ze strukturálních fondů
Česko navrhuje za předsedu Evropské komise znovu Josého Barrosa

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme