Česko by podle odborníka z podpisu rusko-americké smlouvy v Praze nic nezískalo

Americký prezident Barack Obama si loni v dubnu zvolil Prahu, coby místo, odkud sdělí svou vizi světa bez jaderných zbraní. Ohlásil, že tu bude vyjednávat s Rusy o snížení počtu jaderných hlavic a nosičů. Má tak vzniknout nová dohoda, která nahradí dosavadní rusko-americkou dohodu START z roku 1991, která vypršela 5. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama při projevu | Foto: Tomáš Adamec

Ruský týdeník RIA Novosti dnes s odvoláním na zdroje z Kremlu konkrétně prezidentova asistenta Sergeje Prichodka napsal, že dohoda je skoro hotová a mohla by být v březnu nebo v dubnu podepsána v Praze. Zbývá prý doladit už jen nepodstatné detaily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti rusko-amerických vyjednávání rozebral na Rádiu Česko ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií Jiří Schneider.

Podle ředitele Pražského institutu bezpečnostních studií Jiřího Schneidera by podpis smlouvy v Praze rok poté byl pro Obamu výhodný hlavně mediálně: "Mediálně by bylo velmi efektní rok po tom projevu uzavřít smlouvu se stejnou scenérií Hradčan jako jeho projev."

Schneider zároveň upozorňuje, že pokud by k podpisu smluvy opravdu v Praze došlo, tak by tím Češi nic nezískali, snad jen prestiž: " Hostitelská země vytváří opravdu jen scenérii a politicky z toho vůbec nic nemá."

Martina Mašková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme