Česko by se mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci EU v Sýrii

České velvyslanectví v Damašku by se mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci z Evropské unie pro Syřany. Podle informací Newsweeku o to Sobotkovu vládu požádala vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka jednal v Paze s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou

Premiér Bohuslav Sobotka jednal v Paze s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou | Zdroj: ČTK

Mogheriniová o to požádala ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD i přímo premiéra Bohuslava Sobotku při své návštěvě Prahy na počátku tohoto týdne a Sobotka souhlasil.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zmínila, že naše ambasáda v Damašku je velice cenná:

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko by se v budoucnu mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci Evropské unie v Sýrii. Mluvil o tom ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD

„V současné době je velmi obtížné do Sýrie proniknout. Přitom je tam velké množství potřebných pro humanitární pomoc. Během rozhovorů se objevil nápad využít zastupitelský úřad ČR.“

Česká republika má totiž aktuálně jako jediná země EU aktivní ambasádu v Sýrii. Ostatní země je po propuknutí války postupně zrušily.

„Po této návštěvě začaly rozhovory o tom, jak to celé zkonkretizovat. Jasně byl deklarován zájem a z naší strany byl deklarován zájem pomoci. Věřím, že se dobereme nějakého postupu, aby se to dalo zrealizovat,“ říká Zaorálek a pokračuje:

„V Evropě se zvýšilo uvědomění si toho, že nemůžeme opakovat scénář, který se odehrál v Iráku, kdy byla administrativa bývalého režimu rozbita, a pak se ukázalo, že je velice obtížné zemi sjednotit a vytvořit tam nějakou inkluzivní vládu, která může území zvládnout.“

„Dnes je daleko větší povědomí o tom, že jestli v Sýrii existuje administrativa, reprezentace, která nám může pomoci, měla by být součástí řešení. S těmi lidmi by se mělo jednat. A my bychom s nimi mohli jednat jako s partnerem, který by nám mohl pomoci dostat tam tu nejnutnější pomoc,“ uvádí ministr.

Podle něj panuje v Unii silnější shoda a ochota využít tyto struktury: „V něčem se projevuje, co jsme říkali od začátku, tedy že si nedovedeme představit, že by se politické řešení našlo bez současné administrativy, která stále ještě ovládá významný kus země. A musí být partnerem každého jednání.“

„I o tom jsme s paní Mogheriniovou mluvili a ona mě ubezpečila, že si myslí, že dnes je o tom v Unii shoda docela slušná, a že jsme schopni se k tomu jednotně postavit. To platí pro hledání politického řešení a roli Evropské unie v něm. A nyní se to projevuje i v zájmu využít českou ambasádu,“ dodává Zaorálek.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme