Česko by za pronájem Gripenů mohlo platit méně

Česko zaplatí za pronájem 14 stíhaček Gripen méně peněz, než původně předpokládaných 20 miliard a 300 miliónů korun. Představitelé ministerstva obrany nechtějí prozradit přesnou částku, o níž se cena sníží, dokud prý klíčové smlouvy ohledně zamýšleného kontraktu neprojedná vláda. Podle informací Radiožurnálu jde o více než jednu miliardu korun. Vyjednavačům se navíc podařilo dohodnout, že Švédsko dodatečně vycvičí 10 našich pilotů a 25 techniků. Tady jde o úsporu v řádech stamiliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Plukovník Vladimír Ficenec, který se Švédy jednal, k tomu říká: "Kromě snížení celkové ceny pronájmu, se nám do této ceny podařilo zahrnout i některé naše požadavky, které šly za rámec původních požadavků. Jedná se zde zejména o dodatečný výcvik pilotů a technického personálu po dobu těch deseti let."

Ficenec také dodává, že Švédsko zároveň poskytne Česku řadu poznatků z obranného výzkumu. Půjde například o poznatky týkající se ochrany proti zbraním hromadného ničení, na níž se Česko v rámci NATO specializuje, nebo výsledky výzkumu ohledně problematiky bezpilotních průzkumných prostředků.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme