Česko čeká teplý podzim. Příští týden bude až 20 stupňů, výrazněji se ochladí až v listopadu

Podzimní počasí v následujících týdnech bude teplejší a i srážek bude méně, než je obvyklé pro toto období. Nejteplejší by mě měl být příští týden, kdy se ručička teploměru zastaví na začátku týdne na 20 stupních Celsia. V následujících týdnech se postupně ochladí a listopad přinese denní teploty jen kolem deseti stupňů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek podzimu bude teplejší než obvykle (ilustrační foto) | Foto: Martin Kohoutek | Zdroj: Český rozhlas

„Předpokládáme, že období od 16. října do 12. listopadu bude jako celek teplotně mírně nadprůměrné. Srážkově období očekáváme průměrné až mírně podprůměrné,“ uvedli v sobotu na webu meteorologové.

Počasí v nejbližších dnech by mělo odpovídat tereziánskému babímu létu, pro které jsou charakteristické nejen vyšší teploty, ale kvůli prodlužujícím se nocím také mlhy a nízká oblačnost.

Podle předpovědi na neděli až středu se mlha a nízká oblačnost bude během dopoledne většinou rozpouštět a přes den pak bude jasno nebo skoro jasno s teplotami kolem 20 stupňů Celsia. Při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti budou o něco níže. Od čtvrtka se už bude zatahovat a místy se objeví i přeháňky nebo déšť.

Nadprůměrné teploty

V posledním říjnovém týdnu meteorologové předpokládají průměrné nejvyšší denní teploty kolem 14 stupňů a ve třetím a čtvrtém týdnu sledovaného období klesnou na deset stupňů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek října a první polovinu listopadu je 6,3 °C. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 3,3 °C. Před čtyřmi lety meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 9,6 stupně nad nulou.

ČHMÚ ale pravidelně upozorňuje, že měsíční výhled je jen předpovědí statistické pravděpodobnosti vývoje teplotních a vlhkostních poměrů na území České republiky.

Úspěšnost výhledu je podle něj u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme