Česko čekají přívalové deště, hrozí vzestupy řek

Meteorologové znovu varují kvůli silnému dešti. Upozornění platí v sobotu pro Moravu a Slezsko, v noci na neděli a v neděli pro celou Českou republiku. Hladiny některých řek mohou vystoupit až na třetí povodňový stupeň. Už včera zahrozily řeky po vydatných srážkách ve východních Čechách, v Moravskoslezském kraji museli hasiči vyjíždět k desítkám zatopených sklepů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Déšť | Foto: Jan Rosenauer

Podle meteorologů počasí v Česku ovlivňuje frontální rozhraní, které postupuje zvolna od severovýchodu na jihozápad. Na většině území republiky se tak bude postupně vyskytovat trvalejší déšť v kombinaci s intenzivními přeháňkami a bouřkami.

V sobotu a neděli jsou očekávány srážky od pěti do 40 milimetrů za den, v bouřkách ojediněle kolem 50 milimetrů za den. Intenzivnější srážky jsou očekávány v sobotu odpoledne a večer v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, během noci pak na celém území. V neděli se pásmo, kde bude nejvíce pršet, bude postupně vyskytovat na jižní polovině republiky.

Na základě předpovědi srážek meteorologové předpokládají, že v neděli v noci stoupnou hladiny některých řek na první nebo druhý povodňový stupeň. "Výjimku by měla tvořit Svratka a povodí Vltavy, kde by mohly být ojediněle dosaženy třetí stupně. Záplavy lokálního charakteru by mohly nastat také v Jeseníkách a v Beskydech," upozornil Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vlivem vytrvalého deště se ráno významně zdvihla hladina říčky Novohradky na Chrudimsku. V 08:00 dosahovala 281 centimetrů, což znamená druhý povodňový stupeň. Stav ohrožení platí od výšky hladiny 310 centimetrů. Podle poledního měření již ale Novohradka klesla o sedm centimetrů na první stupeň. Na ostatních tocích ve východních Čechách je klid.

V Moravskoslezském kraji museli hasiči vyjíždět k zatopeným sklepům na Hlučínsku a v Havířově, kde se voda vylila i na cestu. Sklepy zatopila ve třech desítkách obytných domů. Na Hlučínsku navíc odstraňovali stromy spadlé během včerejších bouřek. Podle internetových stránek Povodí Odry ale v Moravskoslezském kraji povodně nehrozí.

Martin Hromádka, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme