Česko čekají ve sváteční den oslavy i protesty

Nejen pietními akcemi a oslavami bude vyplněn sváteční den. Naplánováno je také několik protestů. Lidé se chystají demonstrovat nejen proti vládě a stavu společnosti, ale třeba také proti neonacistům. Rušno bude hlavně v Praze, kde má magistrát nahlášeno hned několik shromáždění a pochodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17. listopad

17. listopad | Foto: Jaroslav Petříček

Velká shromáždění se očekávají všude po Česku. Lidé se sejdou ať již k oslavám či protestům v Brně, Ostravě či Olomouci. V Praze se odehrají shromáždění na Staroměstském nebo Václavském náměstí a tradičně také na Národní třídě.

Hlavní město budou hlídat stovky policistů a v pohotovosti je podle Tomáš Hulana z pražské policie i 16 členů antikonfliktního týmu.

Policisté se po vyhodnocení situace zaměří především na shromáždění na Betlémském a Jungmannově náměstí.

Oběti totality připomene mše arcibiskupa Duky

Oběti totalitních režimů připomene bohoslužba v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kde ekumenická modlitba začíná v 18 hodin a bude spojena s předáním Svatováclavských medailí. Pod klenbou katedrály zazní i Mozartovo Requiem.

ČTĚTE TAKÉ: Česká republika si připomíná výročí 17. listopadu

"Scházíme se při ekumenické bohoslužbě s vědomím, že ti, kteří položili život, byli z různých církví anebo byli dokonce těmi, kteří hledali pouze pravdu a spravedlnost, ale my je považujeme za své spoluobčany, své spolubratry a spolusestry," řekl pražský arcibiskup Dominik Duka Radiožurnálu.

Arcibiskup Duka věří, že z těchto ekumenických modliteb ve státní svátek 17. listopadu vznikne tradice.

Připomenutí se dostane také Ivanu Jirousovi

Už dopoledne proběhne zádušní mše za básníka Ivana Jirouse, který zemřel v minulém týdnu ve věku 67 let. Legenda českého undegroundu, signatář Charty 77 a umělecký vůdce hudební skupiny The Plastic People of the Universe Jirous byl v 70. a 80. letech minulého století opakovaně vězněn. Za mřížemi vznikla také jeho sbírka Magorovy labutí písně.

Oslav se letos nebude kvůli zdravotnímu stavu účastnit první český prezident Václav Havel.

Vzpomínka na 17. listopad 1939 u Hlávkových kolejí

17. listopadu němečtí okupanti při demonstraci smrtelně postřelili studenta Hlávkovy koleje Jana Opletala. Umučené a popravené studenty během listopadových událostí roku 1939 uctí dnes v devět hodin u Hlávkových kolejí prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem.

Nacistický režim tehdy nechal bezprostředně po masových demonstracích proti okupaci popravit devět představitelů českého studentstva a 1200 posluchačů vysokých škol poslal do koncentračních táborů. Pietní vzpomínku sleduje reportér Petr Kořínek.

Alžběta Havlová, Pavel Cyprich, Petr Kořínek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme