O víkendu se opět vrátí silné bouřky. Výstraha meteorologů platí pro většinu České republiky

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji se bouřky mohou vyskytnout už v pátek odpoledne, v sobotu by pak měly zasáhnout většinu země. Kvůli dešti mohou vystoupat hladiny některých toků. Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji a také na Králicku v Pardubickém kraji mohou být bouřky od pátečního poledne. Doprovázet je bude přívalový déšť s úhrny až 30 milimetrů.

Meteorologové nevylučují krupobití, nárazový vítr může také lámat větve stromů. Zejména menší toky mohou dosáhnout druhého povodňového stupně. Výstraha pro tyto oblasti platí do pátečních 22.00.

Od sobotních 09.00 do nedělních 10.00 je pak vyhlášena výstraha před bouřemi pro celou Českou republiku s výjimkou krajů Karlovarského, Ústeckého a Zlínského. „Očekává se ojedinělý výskyt přívalového deště nebo silných bouřek s úhrny kolem 45 mm během krátké doby,“ uvedli meteorologové.

Popadané stromy, evakuovaný tábor i problémy v dopravě. Hasiči měli kvůli bouřkám přes 400 výjezdů

Číst článek

Srážky budou v sobotu a v neděli zesílené na úpatí Novohradských hor a Šumavy, což by mělo způsobit výrazné vzestupy řek v celém povodí Vltavy. V povodí Malše, Vltavy nad Českými Budějovicemi, Otavy a Blanice proto hrozí v sobotu i v neděli ojediněle dosažení i vyšších stupňů povodňové aktivity.

„Většinou by se nejvyšší hladiny měly pohybovat kolem stavu bdělosti (1. stupeň povodňové aktivity), ten však může být překročen i v ostatních částech povodí horní Vltavy po hráz vodního díla Orlík,“ dodal Český hydrometeorologický ústav.

Silné bouřky zasáhly Česko také v úterý a ve středu. Hasiči kvůli nim měli stovky výjezdů, desetitisíce domácností zůstaly dočasně bez dodávek proudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme