Česko chce 12 miliard z prodeje MUS, dostane prý nanejvýš tři

Česko se přihlásí k 12 miliardám z privatizace Mostecké uhelné společnosti. Způsob, jak o ně bude stát ve Švýcarsku usilovat, řešila vláda. Další postup bude analyzovat státní zástupce. Podle ministra financí Miroslava Kalouska má ale Česká republika nárok nejvýše na 3 miliardy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Vláda má čtyři možnosti. Buď se připojí k trestnímu řízení, nebo půjde cestou civilní žaloby v rámci již probíhajícího trestního řízení. Podat může i čistě civilní žalobu nebo žádat náhradu škody v případě propadnutí peněz Švýcarsku.

Ministři preferují první dvě varianty, kterou cestou se ale nakonec Česká republika vydá, bude jasné nejpozději do měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli ministr financí Miroslav Kalousek a vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl

„Pokud by se skutečně analýzami ukázalo, že s jistým odpuštěním lhůt je možné se ještě připojit přímo k trestnímu řízení nebo připojit se k němu prostřednictvím civilní žaloby, tak tyto kroky je oprávněno učinit pouze ministerstvo financí,“ uvedl po vládní schůzce premiér Petr Nečas.

Zatím totiž není jasné, jestli škoda České republice skutečně vznikla, a dokud státní zastupitelství škodu nevyjasní, nelze se o peníze přihlásit. Skutek, kterým mohla být Česká republika poškozena, by mělo státní zastupitelství upřesnit do týdne.

Pokud tak učiní a seznámí s ním ministerstvo financí, bude vyčíslena škoda a Česko se tak podle ministra financí Miroslava Kalouska civilní žalobou připojí k trestnímu řízení.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda řeší, jak se přihlásit o 12 miliard z prodeje Mostecké uhelné

Česko si také ve Švýcarsku zajistí právního zástupce, který by měl vládě pomoci připravit materiály k celé kauze.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dostal od vlády pověření, aby zřídil speciální vyšetřovací tým, který má propojit vyšetření kauzy Mostecké uhelné jak v Česku, tak i ve Švýcarsku.

„My jsme se dnes dohodli s panem premiérem na tom, že poskytneme veškerou možnou součinnost, že se pokusíme nadefinovat skutek, který bude potřeba pro uplatnění nároků ve Švýcarsku, dohodli jsme se také na určitém mediálním zklidnění,“ sdělil ve večerních Ozvěnách dne vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl.

Ministr financí Miroslav Kalousek zároveň upozornil, že ne všechny peníze, které jsou zablokovány ve Švýcarsku, Česku náleží.

„Ve Švýcarsku je zablokováno 12 miliard, o nichž se švýcarské orgány domnívají, že pochází z praní špinavých peněz, a o nichž se domnívají, že určitá část, ne více než zhruba čtvrtina, by mohly být peníze, o které byla poškozena Česká republika,“ vysvětlil Kalousek ve večerních Ozvěnách dne.

Premiér: Aféra se musí znovu prošetřit

Podle premiéra Petra Nečase bylo hlavním cílem dnešního setkání především obnovit vyšetřování kauzy Mostecké uhelné, aby aféra nebyla zametena pod koberec.

Nečas řekl, že kabinet bude také usilovat o rozkrytí podivní privatizace společnosti. Není prý například jasné, jakou roli v kauze hrála někdejší nejvyšší státní zástupkyně a současná místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová.

„Například v roce 2004 státní zastupitelství přikázalo zastavit policii pátrání po účetnictví Mostecké uhelné společnosti, ze kterého by zřejmě vyplynuly i finanční toky, způsoby uložení účtu a podobně. A to je prostě velmi podivná věc, ke které došlo v tomto roce 2004. Je tady třeba si otevřeně říci, že po více než deseti letech se důkazy a skutečnosti hledají velmi těžko," zmínil Nečas.

Benešová to ale rezolutně popírá a chce, aby premiér svá tvrzení doložil. „Byla bych ráda, kdyby pan Nečas specifikoval ty mé podivné postupy, protože já je vylučuji. Na Nejvyšším státním zastupitelství jsme důsledně ctili zákon o státním zastupitelství, a zákon jasně hovoří, že kauza se vyšetřuje tam, kam věcně a místně přísluší," reagovala na výrok premiéra Benešová a dodala, že zákon v souvislosti s kauzou Mostecké uhelné neporušila:

Marie Benešová | Foto: Marián Vojtek

„Okamžitě jsme jí postoupili věcně a místně příslušnému státnímu zastupitelství, které bylo ve věci činné, a dál už jsem to odborně nějak nesledovala, takže maximálně jsme vyžadovali zprávy, jestli byla nějaká rozhodnutí a tak dále. Pak to bylo odloženo, pokud vím, a kauza byla obnovena, až když dali Švýcaři nějaké nové skutečnosti, a to už pak dále se šetřilo za paní Vesecké."

Vyšetřovatelé ve Švýcarsku viní sedm lidí, většinou Čechů, z toho, že z Mostecké uhelné vyvedli nelegálně peníze. Ty pak byly nalezeny na podezřelých švýcarských kontech.

Švýcarská strana několikrát Česko vyzývala, aby se k trestnímu řízení jako poškozená strana připojilo. Nikdo tak ale neučinil. Nečas chce pochybení prošetřit.

ČRo 1 - Radiožurnál, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme