Česko chce kvůli ebole vybudovat v Guineji epidemiologické centrum

Česko nabídlo, že v africké Guineji vybuduje centrum na testování výskytu viru eboly. V Bruselu to oznámil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Nejnovější epidemie krvácivé horečky zabila téměř sedm tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiologické centrum má být podle Tlapy jen jedním z českých příspěvků v boji s touto nemocí.

„Současně jedním z témat, která chceme diskutovat, je přístup rozvojových zemí k vakcinaci v případě epidemie, jako je tato. Myslíme si, že by méně vyspělé země měly mít přístup k tomu, aby se za výhodných finančních prostředků dostaly k vakcinaci, protože to je věc, která může bezprostředně pomoci a snížit počty obětí,“ řekl náměstek ministra zahraničí.

Na ebolu zatím žádné oficiálně schválené očkování neexistuje. Několik nadějných preparátů však lékaři testují.

Podle dva dny starých údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud na smrtící chorobu zemřelo 6388 lidí, nakaženo jich je už téměř 18 tisíc.

Velké množství nemocných přibylo v posledních dnech zejména v západoafrické Sieře Leone. Země během minulého týdne zaznamenala 397 nových případů, což je třikrát více než v dalších dvou nejvíce postižených zemích, Libérii a Guineji dohromady.

Ebola - fáze onemocnění | Foto: Michal Jindra

ČTK, Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme