Česko chce na pomoc Haiti vyčlenit dalších 10 milionů

Česko možná do Haiti pošle dalších 10 milionů korun. Návrh ministerstva zahraničí zítra projedná vláda. Pokud ho schválí, na pomoc ostrovu ve Střední Americe bude vyčleněno celkem 15 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti. Lidem chybí zdravotní péče. | Foto: AFP

Ministr zahraničí Jan Kohout v České televizi vysvětlil, na co budou peníze použity: "Těch 5 až 10 milionů, o kterých bude zítra rozhodovat vláda, bude jakási úvěrová linka, jakýsi kredit, který bude využíván na základě toho, co Rada bezpečnosti OSN zítra v Bruselu dohodne."

"Celým smyslem je koordinovat. My si uděláme finanční polštář a podle situace ho budeme uvolňovat prostřednictvím jednotlivých mezinárodních organizací, nevládních organizací nebo i jiným způsobem tak, jak bude potřeba, aby pomoc měla skutečně smysl," dodal Kohout.

Česko pomůže i materiálně

Česko je ale připraveno pomoci Haiti i materiálně a uvolnit letouny vládní letky. V České televizi to prohlásil ministr obrany Martin Barták. Podle něj zatím stroje nebyly vyslány kvůli nedostatečné kapacitě letiště v Port-au-Prince:

"Aktivovali jsme naši vládní letku. Naše letouny měly letové plány a byly připraveny na Haiti odletět. Z mezinárodního štábu jsme ale byli požádáni, abychom zatím nevysílali další transportní kapacity, protože letiště má omezenou schopnost přijímat a řídit lety a materiální pomoc by měla být směřována do velkých transportních strategických letounů, které budou centrálně materiál dopravovat."

Česká republika může podle Bartáka vyslat i další pomoc v podobě zdravotníků, chemiků nebo vojenských policistů: "Jsou to hlavně zdravotnické specializace, ať to budou lékaři, zdravotníci nebo sestry. Můžeme uvažovat o zařízeních, která mohou dočasně umožnit ošetřování nemocných i v dlouhodobějším režimu. Máme chemiky, kteří mají velké zkušenosti. Působili v Afghánistánu a je to stejná problematika znečištění zdrojů pitné vody."

"V neposlední řadě jsme připraveni aktivovat i vojenskou policii v nějaké menší míře, aby pomáhala k udržování pořádku, protože je tam velký problém právě v bezpečnostní oblasti," doplnil Barták.

O konkrétní pomoci Haiti a o tom, jak ji koordinovat, bude v pondělí jednat Rada bezpečnosti OSN.

Jakub Šídlo, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme