Česko chce poslat 4 miliony na obnovu zničeného městečka West v Texasu

Česko chce poslat čtyři miliony korun na pomoc při obnově městečka West v americkém Texasu. To nedávno zničil výbuch továrny na umělá hnojiva. Ve Westu žijí stovky lidí s českými kořeny, peníze mají jít na rekonstrukci tamní sokolovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga chce Česká republika poslat na obnovu sokolovny ve Westu čtyři miliony korun. Časem možná přidá další peníze, pokud je najde ve státním rozpočtu.

„Jak známo, toho času český rozpočet zrovna nehýří mnoha prostředky, takže nebude úplně lehké další peníze vydolovat,“ řekl ministr Schwarzenberg.

O pomoci Westu dnes bude během schůzky NATO jednat se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym. Schwarzenberg by ve státním rozpočtu pro české krajany v Texasu rád našel ještě další peníze.

„Já si pamatuju, když jsem v tom kraji byl, že oni jsou větší vlastenci než částečně my doma. Tudíž teď jim musíme opravdu pomoci. Rád bych se podíval, co by bylo ještě možné,“ uvedl.

Ministr Schwarzenberg prý bude o další pomoci jednat s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Ve Westu žijí stovky lidí s českými kořeny. Někteří při výbuchu zahynuli, řada jich přišla o své domovy. Výbuch továrny zdevastoval její okolí a zasáhl i obytné části městečka.
Vyšetřovatelé zatím nevědí, proč v továrně vypukl požár, který následně způsobil sérii výbuchů. Jeho úmyslné založení ale prozatím vylučují.

Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme