Česko chce požádat EK o rychlé zhodnocení situace kolem kanadských víz

Evropská unie by podle diplomatických zdrojů měla podpořit Českou republiku ohledně víz s Kanadou. Praha dnes bude kanadský krok prezentovat ministrům zahraničí zemí evropské sedmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká a kanadská vlajka | Foto: www.radio.cz

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout seznámí své unijní kolegy se situací po zavedení kanadských víz. Všichni navíc už dostali dopisy s vysvětlením toho, co se stalo. Kohout chce v Bruselu prezentovat naši vůli situaci řešit a požádá ministry o solidární podporu.

Rada Evropské unie ale bude čekat na zprávu Evropské komise, která zhodnotí situaci a důvody, proč k ní došlo. Podle Kohouta plní Evropská komise svou úlohu a proceduru k uplatnění klauzule solidarity už zahájila.

"Zatím velmi oceňujeme pozici Evropské komise, která se za nás skutečně v tomto případě postavila, a já z ní mám zatím velmi pozitivní dojem."

Kohout doufá, že Evropská komise vydá svou zprávu, jak slíbila. Tedy dřív, než ve stanovené lhůtě devadesáti dnů. "Byli bychom rádi, aby s tou zprávou přišla už v září tohoto roku," uvedl Kohout před začátkem jednání.

Podle české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové Brusel Prahu ve sporu podporuje. To potvrdil i diplomatický zdroj z komise.

Česko teď chce podle Vicenové hlavně prosadit, aby se víza vydávala v Praze a zájemci nemuseli cestovat do Vídně.

Očekává se, že ministři zahraničí unie dnes Česku vyjádří podporu a zdůrazní, že se všemi státy evropské sedmadvacítky se musí zacházet stejně.

Přečtěte si také:
Česko očekává podporu ministrů zahraničí EU ve sporu o kanadská víza
Evropská komise podporuje Česko ve sporu o kanadská víza
Češi musí v žádosti o kanadská víza uvádět víc údajů
Vláda bude o vízech do Kanady jednat s Evropskou komisí
Kanada neotevře na své ambasádě v Praze vízové oddělení
Kanada znovu zavedla víza pro Českou republiku

Pavel Novák, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme