Česko chce pro NATO vybudovat vrtulníkovou výcvikovou centrálu

Česká republika chce mít vedoucí roli v budování mezinárodní vrtulníkové výcvikové centrály NATO. Ministr obrany Alexandr Vondra předložil svým kolegům na schůzce v Bruselu plán na její vybudování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník Mi-17 (prezidentská verze) | Foto: Ivan Pospíchal

Centrála má vzniknout jako jeden z projektů takzvané „chytré obrany“ NATO a má sloužit ke školení pilotů a obslužného personálu ruských helikoptér typu Mi.

Několik států má sdružit své prostředky a vojenské schopnosti a zajistit je pro zbytek Aliance. S Českou republikou centrálu vybuduje Chorvatsko, které do ní kromě strojů vloží i cvičné prostory u Zadaru. S nabídkou k zapojení se do projektu oslovil ministr Vondra i Maďarsko.

„My plánujeme, že ten základní a část pokročilého by byl u nás. Pokud jde o Chorvatsko, tam je hlavní lokalitou Zadar – to zná každý Čech, že tam jsou u pobřeží dramatické hory a zároveň velmi zajímavý terén. Čili takový výcvik v prašném, horském nebo pobřežním terénu bude probíhat právě v Chorvatsku,“ uvedl ministr obrany.

Detailní projekt Česko předloží spojencům na květnovém summitu NATO v Chicagu. „Myslím si, že ještě do Chicaga se nám podaří do toho dostat, ale Češi budou mít vedoucí roli,“ dodal Vondra.

Na základně v Pardubicích se už na helikoptéry typu Mi zaškoluje několik afghánských a amerických pilotů. Právě zde by měl budoucí výcvik pro NATO probíhat.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme