Česko chce zachránit nový Schengenský informační systém

Česká republika chce jako předsednický stát Evropské unie zachránit Schengenský informační systém druhé generace. Ministři vnitra sedmadvacítky se na neformálním zasedání v Praze shodli, že se i přes velké komplikace bude nadále na projektu pracovat. Připraví se ale i záložní varianta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři vnitra zemí EU se v Praze sešli na neformální zasednání | Zdroj: ČTK

Schengenský informační systém druhé generace by měl policiím umožnit sdílet nově také biometrické údaje, jako otisky prstů nebo fotografie některých osob pohybujících se v Schengenském prostoru bez vnitřních hranic.

Český ministr Ivan Langer, který jednání řídil, doufá, že projekt takzvaného SIS 2 bude pokračovat: "Díky vstupu České republiky do Schengenského prostoru se nám podařilo odhalit desítky lidí na našem území, které jsme před tím odhalit nemohli, najít řadu kradených věcí. A v tomto smyslu je ten systém klíčový."

Zavádění druhé generace Schengenského informačního systému se ovšem komplikuje - zpozdilo se o několik let. Původně měl být systém zaveden už před vstupem Česka do Schengenského prostoru. Ministři vnitra sedmadvacítky se v Praze dohodli, že se připraví dvě cesty - pokračování projektu, a záložní varianta.

"Ta diskuze byla opravdu velmi náročná. Byly tam velmi kritické názory. Byly tam názory, které říkaly: skončeme s tímto projektem. Byly tam naopak názory, které říkaly: je to velký projekt, musíme překonat ty problémy. A nakonec byl ten návrh předsednictví České republiky akceptován a všemi podpořen," uvedl Ivan Langer.

David Koubek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme