V neděli Česko zasáhne silný vítr. Na horách dosáhne rychlosti až 110 kilometrů za hodinu

V Česku začne během neděle zesilovat vítr, nejsilnější bude v druhé polovině noci na pondělí a v pondělí dopoledne. V nárazech podle meteorologů dosáhne rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na pomezí Čech a Moravy až kolem 90 kilometrů v hodině a na horách až 110 kilometrů v hodině. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vítr a déšť, ilustrační foto

Nejsilnější vítr bude na horách, zejména v Krkonoších (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Meteorologové upozorňují také na vydatnější srážky na návětří hor, zejména v Krkonoších a Orlických horách.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silným větrem platí od půlnoci z neděle na pondělí do pondělního poledne pro Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský a Olomoucký kraj. Pro ostatní oblasti Česka platí varovaní před silným větrem s nízkým stupněm nebezpečí.

„Poměrně vysoká bude i průměrná rychlost větru, která bude trvat několik hodin, což zvýší pravděpodobnost škod. Relativně nejslabší vítr bude v nížinách severních Čech a na jihovýchodě našeho území,“ uvedl ČHMÚ.

Česko čeká v následujících dnech také deštivé období, jen na hřebenech hor by mohlo sněžit nebo padat déšť se sněhem. Do půlnoci na úterý může podle meteorologů na návětří hor spadnout přes 70 milimetrů srážek.

„V reakci na srážky, silný vítr a odtávání sněhové pokrývky z horských poloh budou z neděle na pondělí stoupat hladiny toků. Nelze vyloučit ojedinělé dosažení prvních stupňů povodňové aktivity, proto budeme výstrahu v dalších dnech upřesňovat,“ uvedl ČHMÚ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme