Česko dá milion na rozvoj internetu v Africe

Česká republika se bude společně s dalšími vyspělými státy podílet na rozšiřování informační společnosti. Pod patronací OSN chce přispět k tomu, aby se internet dostal i do chudých zemí. Na internetová výuková střediska v Africe dá naše země milion korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena pracující s počítačem | Foto: Jan Rosenauer

Místopředseda vlády Petr Mareš to slíbil na Světovém summitu o informační společnosti v Ženevě. Shromáždění pod patronátem OSN hledalo cestu jak překonat digitální propast mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi a přinést výhody masového používání internetu i do chudých regionů.

Diskuse na konferenci se podle náměstkyně ministra informatiky Dany Bérové rychle dostala od technických otázek k problematice svobody projevu na celosvětové síti a snaze méně demokratických režimů kontrolovat informace, které mohou jejich občané ze sítě získat.

Účastníci ze všech zemí světa se podle Bérové alespoň poprvé přihlásili k myšlence informační společnosti. "V tom došlo k obrovskému posunu, všechny země včetně zemí, jejichž režim můžeme označit za méně demokratický než je obvyklé, deklarovaly zájem se na mezinárodním rozvoji informační společnosti podílet," uvedla Bérová.

Neproblematičtější diskuse se podle Mareše týkaly způsobu financování pomoci. "Nedošlo ke shodě o tom, zda má být vytvořena jedna instituce, jakýsi fond, ze kterého by mezinárodní společenství podporovalo rozvoj informačních technologií," řekl Mareš.

První řešení, tedy vytvoření fondu, podporovaly především rozvojové státy, Evropská unie naopak prosazovala variantu konkrétního financování konkrétních projektů.

Afrika je světadílem, kde jsou informační technologie doslova v plenkách. Přístup k alespoň nějaké telekomunikační síti mají méně než tři procenta obyvatel Afriky. V roce 2001 jen jeden z 35 lidí z tohoto kontinentu měl k dispozici mobilní telefon.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme