Česko dá Turecku 800 milionů korun na zastavení proudu migrantů do EU

Evropská unie přispěje Turecku třemi miliardami eur, tedy více než 80 miliardami korun, na pomoc syrským uprchlíkům v této zemi. Výměnou za to má Turecko zajistit, aby z jeho území do Evropy odplouvalo méně migrantů pocházejících z Blízkého východu a Afriky. Česko přispěje 700 až 800 miliony korun. EU také obnoví přístupové rozhovory s Tureckem. EU se na tom s Turky dohodla na společném summitu v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z uprchlického tábora na hranici Sýrie a Turecka | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Česká republika by měla příští rok poskytnout něco mezi 300 a 400 miliony korun ze státního rozpočtu a následující rok obdobnou částku,“ řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Ondřej Houska shrnul výsledky summitu EU a Turecka

„Rozdělení by mělo být podle podílu HDP jednotlivých členských zemí Evropské unie, takže by mělo být spravedlivé,“ upřesnil ministerský předseda.

Turecko by také mělo migranty, kteří odejdou do Evropy, přijímat zpět. Výměnou za to se má urychlit proces vedoucí k bezvízovému cestování Turků do států Unie a odbourání dalších cel mezi oběma stranami. Země osmadvacítky také Turecku slíbily otevření další kapitoly přístupových rozhovorů o jeho členství v Unii.

Běženci budou v Turecku moci pracovat

„Očekáváme, že Turecko v rámci liberalizace vízové povinnosti bude schopno navracet uprchlíky a zpřísní režim na svých hranicích tak, aby zpomalilo a bylo schopno regulovat migrační toky,“ řekl Sobotka. Hlavně na západním pobřeží prý zatím mají převaděči a pašeráci lidí volný prostor.

Běženci by také podle dohody měli mít možnost v Turecku legálně pracovat, což dosud nemohou.

V polovině prosince Evropská komise předloží návrh na to, že by země EU mohly dobrovolně část uprchlíků z Turecka převzít na své území. Premiér Sobotka řekl, že Česko se této akce nezúčastní.

V Turecku jsou víc než 2 miliony uprchlíků ze Sýrie a Iráku.

Trasy migrantů | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme