Česko dál odmítá povinné přerozdělování běženců, potvrdil Tomáš Prouza

Česká vláda i před nadcházejícím mimořádným evropským summitem o uprchlické krizi nadále odmítá povinné přerozdělování běženců. V rozhovoru pro Český rozhlas to potvrdil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

„České stanovisko zůstává stejné. Pořád říkáme, že je potřeba soustředit se na důležitější věci, než jenom přerozdělování lidí po Evropě proti jejich vůli,“ řekl Prouza.

„Platí, že kdokoliv chce přijít do České republiky, tak je mu republika otevřena. Ale jsme v situaci, kdy všichni mají jeden jediný cíl, a to je Německo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Buďto musíme pravidla zásadně změnit, nebo se znovu snažit, aby platila, řekl ČRo o přijímání běženců státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„Dali jsme azyl všem Syřanům, kteří o něj v posledních měsících požádali, bez jakékoli výjimky,“ poznamenal Prouza s tím, že běženci mají zájem o azyl v jiných zemích, než je Česko, Polsko nebo třeba Portugalsko.

Podle jeho slov by se středeční summit měl věnovat především způsobu efektivního navracení běženců, kteří nezískají azyl, a debatou o určení bezpečných zemí.

Poskytovat azyl i vracet neoprávněné žadatele

„Myslím, že potřebujeme vyvážit obě dvě části. Potřebujeme rychle dát šanci těm, kteří utíkají před válkou, před vražděním, ale zároveň také potřebujeme dokázat rychle vrátit ty, kteří azyl nezískají,“ zdůraznil Tomáš Prouza. „A tady Evropa zatím hodně selhávala, nedokázala vrátit ty, kterým azyl nedala.“

Kvóty pro přijímání uprchlíků nebudou možná povinné, tvrdí Financial Times

Číst článek

Podle Prouzy by si Evropa měla také ujasnit, zda platí původní pravidla, kdy každý žadatel má o azyl požádat v první zemi, do které přijde.

„Ty koridory, přesuny a podobně jsou jenom přiznáním toho, že neplatí pravidla, na kterých jsme se dohodli. Takže buďto musíme pravidla zásadně změnit, nebo se znovu snažit, aby platila. Ale pak to znamená, že musíme zastavit volný pohyb po Evropě,“ řekl Českému rozhlasu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Francie trvá na povinných kvótách pro přijímání migrantů

Číst článek

Veronika Sedláčková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme